zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Mamy nad czym pracować”. Karczewski rozmawiał z Łukaszenką

15:09, 05.12.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w poniedziałek w Mińsku spotkał się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. – Nasze relacje gospodarcze są na wysokim poziomie, ale nie odzwierciedlają możliwości – powiedział Łukaszenka, zachęcając do współpracy.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu przebywa z trzydniową wizytą na Białorusi.

Stanisław Karczewski podkreślił wagę współpracy między parlamentami. Jak powiedział, wpływają one na poprawę stosunków między Polską a Białorusią.

Zaznaczył, że 27 grudnia przypada 25. rocznica uznania przez Polskę niepodległej Białorusi.

Karczewski dodał, że jednym z celów jego wizyty jest udział w posiedzeniu wyższej izby parlamentu, podczas którego nastąpi ratyfikacja polsko-białoruskiej umowy oświatowej.

Potrzebny aktywny dialog

Łukaszenka wyraził przekonanie, że wizyta przyczyni się do aktywizacji dialogu między obu krajami. W jego ocenie w ostatnim czasie Polska i Białoruś prowadzą aktywny dialog polityczny. Przypomniał, że w ostatnim czasie na Białorusi doszło do wizyty „ważnych przedstawicieli polskich władz”, Warszawę – jak zaznaczył – odwiedzali białoruscy przedstawiciele rządu.


Wicemarszałek Sejmu z wizytą na Białorusi
 
 
 
...
 
Współpraca gospodarcza nie odzwierciedla możliwości obu państw

Łukaszenka mówił też o relacjach gospodarczych. – Nasza współpraca gospodarcza jest na bardzo wysokim poziomie, ale to absolutnie nie odzwierciedla naszych możliwości. Mamy nad czym pracować – podkreślił, dodając, że Białoruś jest do tego gotowa.

– Możecie liczyć, że w naszych relacjach nie będzie spraw, o których nie możemy rozmawiać – powiedział prezydent Białorusi. Podkreślił gotowość do rozmawiania na temat wszelkich problemów.

„Mamy bliską, czasem wspólną historię”

Łukaszenka nawiązał też do kwestii historycznych. – Zawsze żyliśmy w przyjaźni, mamy bliską, czasem wspólną historię. Czasem pojawiają się pytania ze strony Polski i części naszego społeczeństwa dotyczące historii – mówił. Zapewnił, że Białoruś zawsze otwarcie będzie odpowiadać na polskie pytania.

– Mamy praktycznie we wszystkich kwestiach historycznych zbieżne podejście. Historia nie powinna zmieniać się w zależności od polityki, polityków i koniunktury, dlatego powinniśmy znać ją maksymalnie dokładnie – mówił prezydent Białorusi.


Karczewski: chcemy angażować Polonię do ważnych wydarzeń w Polsce
Ratyfikacja porozumienia o współpracy

Karczewski przebywa z wizytą na Białorusi od niedzieli. Wcześniej w poniedziałek rozmawiał z metropolitą mińsko-mohylewskim abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem.

W poniedziałek marszałek Senatu odbędzie także spotkania z przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego: Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.

Karczewski i Miasnikowicz podpiszą też wspólne oświadczenie o współpracy pomiędzy Senatem a Radą Republiki. Wezmą również udział w podpisaniu porozumienia o współpracy między Polską Akademią Nauk a Akademią Nauk Republiki Białoruś.

Polska delegacja będzie uczestniczyć w obradach Rady Republiki, podczas których izba wyższa białoruskiego parlamentu dokona ratyfikacji porozumienia o współpracy w obszarze edukacji między Polską a Białorusią. Porozumienie dotyczy wymiany nauczyciel i młodzieży oraz nauczania języka polskiego.

W ostatnim czasie Białoruś odwiedzili wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.


Polscy nauczyciele z Białorusi i Ukrainy w Senacie

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych

Chcemy poznać Twoje zdanie

Treść pytania