zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marsz Pamięci o ofiarach likwidacji warszawskiego getta

19:59, 22.07.2019;   autor: msies;   źródło: KPRP, PAP

W 77. rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacyjnej warszawskiego getta ulicami stolicy przeszedł Marsz Pamięci. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował Doradca Tadeusz Deszkiewicz, który złożył wieniec od prezydenta przed pomnikiem Umschlagplatz.


Podziel się:   Więcej

Uczestnicy marszu - m.in. historyk, publicysta „Polityki”, były więzień łódzkiego getta, KL Auschwitz i Buchenwald, Marian Turski; ambasador Izraela Anna Azari i dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak – wyruszyli w symboliczną trasę „od śmierci do życia”, czyli w odwrotnym kierunku niż szły ofiary deportacji do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Marsz Pamięci zakończył się na ulicy Waliców, gdzie przed wojną mieszkał Władysław Szlengel, gdzie można było posłuchać jego utworów w nowych aranżacjach muzycznych.

W tegorocznym marszu w sposób szczególny upamiętniono właśnie postać Władysława Szlengla. Był żydowskim poetą, autorem tekstów kabaretowych, dziennikarzem.

– To niesamowita postać. Przed wojną pisał szlagiery, potem trafił do warszawskiego getta i zostawił niesamowite świadectwo tamtego świata. Jego wiersze przepełnione są goryczą i rezygnacją – powiedział o nim w Polskim Radiu reżyser Jacek Papis.

Szlengel napisał kilkadziesiąt piosenek. Do najpopularniejszych należą „Panna Andzia ma wychodne” i „Jadziem, panie Zielonka”. Jego piosenki wykonywali m.in. Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg i Wiera Gran.

W swojej twórczości odtworzył tragiczny los mieszkańców getta. Uwięziony za murami getta, stworzył wiele odcinków „Żywego Dziennika”, a także liczne wiersze, m.in. „Okno na tamtą stronę”, „Obrachunek z Bogiem”, „Dwie śmierci”, „Telefon” czy „Mała stacja Treblinki”. Część najbardziej dramatycznych, rozprowadzanych konspiracyjnie utworów zachowała się w Archiwum Ringelbluma.

Władysław Szlengel został rozstrzelany w Warszawie 8 maja 1943 r.

Prezydent: tak jak Polakom, tak Żydom zależy, by prawda historyczna była jedna
Likwidacja warszawskiego getta

Niemcy rozpoczęli „wysiedlanie” mieszkańców warszawskiego getta 22 lipca 1942 r. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

W obozie zagłady w Treblince łącznie zamordowano ok. 900 tys. osób żydowskiego pochodzenia; ogromną większość z nich stanowili obywatele II Rzeczypospolitej.

Apel pamięci, kadisz i marsz w 76. rocznicę powstania w getcie warszawskim