zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Grodzki: Porozumienie opozycji i samorządowców – historyczne

12:07, 25.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Samorządy stały się immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości – podkreślił marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając środową debatę nt. kondycji samorządu i koniecznych zmian w jego funkcjonowaniu. Zapowiedział, że samorządowcy podpiszą w środę z opozycją „historyczne” porozumienie.


Podziel się:   Więcej

Przygotowana przez ruch „TAK! Dla Polski” deklaracja dotyczącą decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów ma zostać podpisana przed godz. 13 przez liderów czterech partii: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka–Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Tomasz Grodzki, otwierając środową dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się „immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości”, a w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość. – Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które – nie waham się określić – historyczne – dodał senator Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się do Ruchu „TAK! Dla Polski”, Grodzki powiedział, że to „wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami”. Samorządowcy ci – jak mówił – dają „najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny”.


Prezydent: Ludzie samorządu mogą być dumni ze swojej działalności
Prezes ruchu „TAK! Dla Polski”, prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że w minionych latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP oraz stoczyć udaną bitwę o Rzeszów (wybory prezydenckie w tym mieście wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek). – Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy – dodał Karnowski.

Poinformował, że samorządy przygotowały „białą księgę” dotyczącą polityki imigracyjnej, którą ruch „TAK! Dla Polski” zamierza przekazał marszałkowi Grodzkiemu. – Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było – stwierdził prezydent Sopotu.

Deklaracja, którą samorządowcy podpiszą wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: „Demokratyczna szkoła”, „Zielony samorząd”, „Nasze zdrowie”, „Fundusz Rozwoju Polski lokalnej”, „Wspólnoty o sobie” oraz „Stabilne budżety”.

W środowej debacie w Senacie bierze udział wielu samorządowców, m.in. prezydenci: Warszawy Rafał Trzaskowski, Świdnicy Beata Moskal–Słaniewska, Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a także marszałkowie województw: zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i lubuskiego Elżbieta Polak.
Morawiecki: Przekazaliśmy samorządom już 500 mln zł na pomoc uchodźcom