zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Grodzki skierował list z nominacją dla WOŚP do Pokojowej Nagrody Nobla

13:43, 01.02.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w imieniu grupy 37 senatorów „demokratycznej większości” skierował do Norweskiego Komitetu Noblowskiego w Oslo list z nominacją dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Pokojowej Nagrody Nobla – przekazało w środę w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreślono, „wniosek o nominację zgłoszony został w uznaniu dla fundacji, która mobilizuje wszystkie pokolenia Polaków w kraju podzielonym i rozdartym przez politykę”.

W liście czytamy, że Fundacja, prowadzona od 31 lat przez Jerzego Owsiaka, stała się prawdziwym fenomenem socjologicznym w Polsce. Jak zaznaczono, od 1992 roku co roku w styczniu, Orkiestra organizuje spontaniczne zbiórki pieniędzy wspierane przez wszystkie pokolenia Polaków; celem jest zebranie funduszy na rzecz polskiej służby zdrowia, a w szczególności opieki pediatrycznej.

„Pan Owsiak wraz ze swoim zespołem wytrwale, spontanicznie i nieprzerwanie budował organizację, zbierając rocznie około 50 milionów dolarów na wsparcie różnych gałęzi systemu ochrony zdrowia (kardiochirurgia dziecięca, choroby psychiczne, zdrowie seniorów, sepsa itp.)” – podkreślono w liście, cytowanym w komunikacie CIS.

„My, jako senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, jesteśmy pod wielkim wrażeniem tej charytatywnej akcji, mobilizującej wszystkie pokolenia Polaków w kraju podzielonym i rozdartym przez politykę. Dzień zbiórki pieniędzy na Orkiestrę jest dniem świętowania dla wszystkich, którzy szanują praworządność, prawa mniejszości i osób LGBT+ oraz wolność prezentowania własnych opinii i punktów widzenia” – napisali senatorowie.
Obiad z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim na aukcji WOŚP
Podkreślili, że „mimo trwających zawirowań politycznych, Orkiestra zbiera pieniądze już od 31 lat, a zebrana kwota z roku na rok rośnie”. „Fundacja udowadnia, że nawet w kraju głębokich podziałów, działanie bez oglądania się na osobiste preferencje polityczne, jest możliwe i korzystne dla dobra chorych. Dlatego rekomendujemy Fundację jako lidera działań charytatywnych w Polsce, podejmowanych często wbrew poglądom partii rządzącej” – czytamy w liście senatorów.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Poprzedzają go akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczęły się już na początku grudnia. Od początku swojej działalności fundacja zebrała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń.

Tegoroczny, 31. finał WOŚP odbył się w niedzielę pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. W akcji zbierania datków do puszek uczestniczyło ok. 120 tys. wolontariuszy. Sztab WOŚP w niedzielę po północy, podsumowując dotychczasowy przebieg akcji, podał, że zebrano 154,6 mln zł. Dodatkowo w internecie odbywają się jeszcze wirtualne zbiórki i aukcje – te ostatnie potrwają do 12 lutego.

Podczas zeszłorocznego finału WOŚP zebrano ponad 224 mln zł, a pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu okulistycznego dla dzieci.
200 tys. zł dla WOŚP za zdjęcie pierwszej damy i 6,7 tys. zł za spinki prezydenta

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych