zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Grodzki spotkał się z Korpusem Dyplomatycznym

17:51, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Mamy w Senacie świadomość, że nie można godzić się nad podkopywanie filarów demokracji, bo na nich jest oparta przynależność Polski do wolnego świata – mówił marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki, który we wtorek spotkał się z Korpusem Dyplomatycznym.


Podziel się:   Więcej

Grodzkiemu towarzyszyli wicemarszałkowie Izby - Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Bogdan Borusewicz (KO) i Michał Kamiński (PSL).

Podczas spotkania z Korpusem Dyplomatycznym Grodzki stwierdził, że Senat X kadencji to izba parlamentarna, której pozycja w polskim systemie społeczno-politycznym jest szczególna. – W wyborach, które odbyły się jesienią ubiegłego roku, Polki i Polacy zdecydowali o utworzeniu demokratycznej większości w Senacie, odwrotnej w stosunku do większości rządzącej w Sejmie. Takie rozstrzygnięcie wyborcze należy odczytywać jako wyraźną wskazówkę i zobowiązanie dla Senatu, by odegrał silniejszą niż dotąd rolę równoważącą w polskim życiu publicznym – mówił.

Marszałek Senatu zapowiedział, że chcąc właściwie realizować zadanie powierzone przez wyborców, senatorowie X kadencji będą kształtować stanowiska Izby w poszczególnych sprawach nie tylko w oparciu o ich własną senatorską refleksję, ale także w oparciu o szerokie konsultacje społeczne. Podkreślił przy tym rolę opinii płynących z Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska. Jak mówił Grodzki, pierwsza potrzeba dokonania przez Senat tej kadencji analizy zgodności ustawy z wiążącym Polskę prawem międzynarodowym ujawniła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych.
„Nie można godzić się nad podkopywanie filarów demokracji”

– Przyjmując postawę otwartości i wrażliwości, także na krytyczne opinie odnoszące się do legislacji, Senat X kadencji będzie stał na straży nienaruszalnych filarów demokratycznego państwa prawa i wartości, jakimi są wolność, praworządność i poszanowanie praw człowieka. Mamy w Izbie wyższej świadomość, że nie można godzić się nad podkopywanie filarów demokracji, bo na nich jest oparta przynależność Polski do wolnego świata – podkreślił marszałek Senatu.

Ponadto, Grodzki wskazywał, że chciałby, aby Senat w tej kadencji często korzystał z prawa inicjatywy ustawodawczej.

Marszałek Senatu zapowiedział również, że w ramach współpracy wewnątrz UE, senatorowie będą brali udział w cyklicznych spotkaniach w gronie przedstawicieli komisji parlamentarnych izb narodowych i Parlamentu Europejskiego.

Grodzki mówił też rozwoju zagranicznych kontaktów Senatu przez aktywną pracę senatorów w międzynarodowych gremiach, m.in.: zgromadzenia parlamentarne Rady Europy, NATO, czy OBWE. Kontakty zagraniczne Izby - jak zapowiedział marszałek Senatu – będą też rozwijane w gronie przewodniczących parlamentów na poziomie unijnym i światowym, a także regionalnym poprzez udział w pracach w takich organizacjach, jak Grupa Wyszehradzka, czy też Trójkąt Weimarski.

Grodzki: Zapewne prezydent roztropnie podejdzie do noweli ustaw sądowniczych
Senat będzie dbał o stabilność i rozwój współpracy transatlantyckiej

Ponadto, jak zapowiedział Grodzki, Senat będzie dbał o stabilność i rozwój współpracy transatlantyckiej, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. Współpraca międzyparlamentarna będzie także realizowana w ramach zgromadzeń dwustronnych i trójstronnych, które Senat razem z Sejmem ma ustanowione z Litwą, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą.

Podczas spotkania, marszałek Senatu wyraził wiarę, że stosunki międzynarodowe można budować w sposób prawdziwie trwały, traktując historię nie jako źródło podziałów, lecz spoiwo i przestrogę przed nakręcaniem spirali wzajemnych uprzedzeń.

– W gronie krajów członkowskich UE udało nam się w przeszłości takie trwałe więzi zbudować (...). Jednak nasz zdecydowany sprzeciw budzą próby fałszowania historii i manipulowania faktami, co niestety w ostatnich tygodniach czyniły władze Federacji Rosyjskiej usiłujące w przestrzeni publicznej, a nawet organizacjach międzynarodowych szkicować nową wersję odpowiedzialności za doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej – powiedział Grodzki.

Jak ocenił, tylko dystans władz Rosji do „niechlubnych czasów stalinowskich, a także rezygnacja z rewizjonizmu terytorialnego otworzą drogę do budowy nowego fundamentu sąsiedzkiego partnerstwa”.

Dziekan Korpusu Dyplomatycznego, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio złożył prezydium Senatu, senatorom i pracownikom Kancelarii Senatu noworoczne życzenia. Podkreślił też, że Korpus Dyplomatyczny uważnie i z szacunkiem patrzy na pracę izby wyższej polskiego parlamentu, a zwłaszcza na jej rolę promowania Polski w świecie i utrzymywanie łączności z Polkami i Polakami na całym świecie.

Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych