zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Grodzki spotkał się z prezydium Senatu i liderem PSL

19:49, 01.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

We wtorek odbyło się dobre spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydium Senatu i z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem; padła na nim propozycja, by izba zaproponowała wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL).


Podziel się:   Więcej

Zgorzelski dodał, że on sam zaproponował podczas tego spotkania powołanie „rady koalicji”, która miałaby wyjaśniać nieporozumienia w większości senackiej oraz właśnie to, by Senat wniósł inicjatywę w sprawie wpisania do konstytucji członkostwa Polski w UE, co jest postulatem PSL.
<>br> Polityk był pytany we wtorek w TVN24, co miał na myśli mówiąc niedawno, że „nie ma już opozycyjnej większości w Senacie”.
<>br> Zgorzelski pytany przez „Dziennik Gazetę Prawną”, czy szykuje się jeszcze jakiś kryzys w Senacie po stronie opozycji podkreślił, że szansa na stworzenie w Senacie wspólnoty wartości i celów została „pogrzebana”. Dodał, że w jego opinii w takiej formule potrzebne jest minimum szacunku dla przekonań i wartości partnerów koalicyjnych. „To zostało bezpowrotnie zaprzepaszczone. Pozostała jałowa formuła trwania w anty–PiS, gdzie nie ma strategicznego myślenia dalej niż przeżycie kolejnej sesji Senatu bez większej wpadki. Brakuje też odważnych decyzji liderów – nawet wbrew sondażom” – powiedział w rozmowie z gazetą Zgorzelski.
W TVN24 polityk PSL podkreślił, że ta jego wypowiedź miała wywołać „pewnego rodzaju otrzeźwienie w większości senackiej, aby można było uruchomić te mechanizmy demokratyczne, które dotyczą większości i nie ograniczać się tylko do większości matematycznej”. Jak dodał, chciałby, aby ta większość mogła być „inkubatorem demokracji, areną idei i aby tę większość ubrać w jakąś treść, która mogłaby stanowić budowę dobrego dla Polski projektu”.
<>br> Zgorzelski ocenił, że jego wypowiedź była „mocna i może prowokacyjna”, ale przyniosła dobry efekt. – Dziś odbyło się dobre spotkanie pana marszałka Grodzkiego z prezydium Senatu wraz z prezesem PSL, liderem Koalicji Polskiej. Wiele rzeczy sobie tam wyjaśniliśmy. Ja zaproponowałem, aby została powołana rada koalicji, która mogłaby reagować na różnego rodzaju nieporozumienia wewnątrz większości na poziomie operacyjnym je rozładowywać – powiedział wicemarszałek Sejmu.
<>br> Dodał, że „złożył też projekt”, który jego zdaniem „odsuwa w dal te wszystkie dotychczasowe nieporozumienia i może być fundamentem tej nowej jakości, idei demokracji”.
<>br> – Konstytucja RP w art 235. daje możliwość Senatowi inicjatywy ustawodawczej w zakresie wpisania zmiany w konstytucji w ogóle, ale i wpisania do konstytucji propozycji PSL–Koalicji Polskiej, członkostwa Polski w UE – dodał polityk. Podkreślił, że ta kwestia to „polska racja stanu i najważniejsza z wartości, która powinna przyświecać większości demokratycznej nie tylko w Senacie”.

Premier Mateusz Morawiecki przeprowadził konsultacje z liderami UE
Według Zgorzelskiego marszałek Senatu podszedł do tej inicjatywy „z dużym zainteresowaniem”. Polityk PSL podkreślił, że ma świadomość, że będą potrzebne dalsze konsultacje polityczne w sprawie tych propozycji. Ocenił, że „to może być zaczynem do czegoś więcej niż tylko odliczanie się na poziomie 52 senatorów i trwaniu w »anty–PiS«”. – Można zbudować większość demokratyczną w Senacie, także ze środowiskami obywatelskimi, w oparciu o wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji – mówił. Jak podkreślał, „to jest swoiste »sprawdzam«”, ale nie dla większości demokratycznej w Senacie.
<>br> Pytany, czy wyobraża sobie, że PiS poparłoby taki projekt, Zgorzelski ocenił, że jeśli tego nie zrobi, „to całkowicie się odkryje i objawi się jako partia pełzającego polexitu, która chce wyprowadzić Polskę z UE”. Podkreślił, że PSL to ugrupowanie proeuropejskie, któremu zależy na „potwierdzeniu woli narodu” zawarte w konstytucji.
<>br> Na uwagę, że może być trudno przeprowadzić taki projekt, jeśli nie ma zgody w senackiej większości, Zgorzelski powiedział, że wobec kwestii stanowiącej polską rację stanu, „jakieś animozje można odłożyć”. Jego zdaniem dzięki skupieniu się wokół tej sprawy senacka większość może „nabrać treści” i grać o większą stawkę, tak, by w Senacie można było tworzyć projekty na czas „po PiS–ie”.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych