zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Grodzki zapowiada powołanie w Senacie rady koalicyjnej

20:52, 01.12.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dla lepszej koordynacji będzie powołana rada koalicyjna, złożona z przedstawicieli wszystkich członów demokratycznej większości w Senacie, czyli senatorów niezależnych, PSL, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej – zapowiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Grodzki, pytany w TVN24 kto ma większość w Senacie, powiedział, że nie mam wątpliwości, że „demokratyczna większość ma zachowaną większość”. – Nigdy takiej wątpliwości nie miałem. Doraźne spory, które czasami się pojawiają, to naturalna rzecz w demokratycznych formacjach. Jestem spokojny – oświadczył.

Na uwagę, że nie wszyscy byli dotąd o tym tak mocno przekonani i np. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) i inne osoby w PSL mieli wątpliwości, Grodzki podkreślił, że jest „pełen uznania dla pracy senatorów PSL”. – To jest naturalne, że nie we wszystkich rzeczach z senatorami PSL–u, Lewicy, czy niezależnymi się zgadzamy, natomiast w sprawach fundamentalnych, dotyczących nas wszystkich przez ponad rok ani razu demokratyczna większość sprawująca władzę w Senacie nie zawiodła – zaznaczył marszałek Senatu.

Jak podkreślił, we wtorek odbył „bardzo dobrą dyskusję” z liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i „kolegami z PSL”. – Pewne rzeczy sprzyjające usprawnieniu działania większości zostały przedyskutowane i zostaną wdrożone – zapowiedział.

Olbrycht (PO): Przez Polskę i Węgry opóźniają się prace nad Funduszem Odbudowy po pandemii
„Wiele rzeczy wychodziło inaczej niż byśmy chcieli”

Pytany, jakie to będą zmiany, Grodzki poinformował, że „dla lepszej koordynacji będzie powołana rada koalicyjna złożona z przedstawicieli wszystkich członów demokratycznej większości w Senacie, czyli senatorów niezależnych, PSL-u, Lewicy i Koalicji Obywatelskiej”. – Takie koordynacje się odbywały, ale ostatnio z powodu covidu, pewnego natłoku ustaw i tempa pracy pojawiły się pewne nieporozumienia, które zostały dzisiaj wyjaśnione – podkreślił Grodzki.

Dopytywany, na czym polegały te nieporozumienia, Grodzki mówił, że np. na tym, że „zderzały się poprawki jednego senatora z drugim, i one różniły się niewiele, a jakąś wersję trzeba było wybrać”. Podkreślał, że ostatnio w takiej sytuacji o tym, którą poprawkę wybrać, decydowała senacka komisja ustawodawcza, a nie było czasu, by zebrać się na „uzgodnieniowym klubie”. Stąd – mówił marszałek Senatu „wiele rzeczy wychodziło inaczej niż byśmy chcieli”.

Grodzki pytany, czy można powiedzieć, że „bunt został zażegnany” podkreślił, że choć najbardziej krytyczne uwagi zgłaszał poseł, a nie senator ludowców, to on uważa, że sprawa została wyjaśniona dogłębnie. – I myślę, że jest już po sprawie – powiedział.

Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE
„Większość senacka ma się, mimo pewnych sporów, całkiem dobrze”

Na uwagę, że PiS może znowu się zmartwić, że „nie odbiło Senatu” oraz fotela marszałka tej izby, Grodzki powiedział, że opowieści o planach PiS słyszy się od ponad roku, a „większość senacka ma się, mimo pewnych sporów, całkiem dobrze”. Jego zdaniem spaja ją dbałość o to, by poprawiać ustawy, które – jak ocenił – w „skandalicznej formie przychodzą z Sejmu”. Według niego członkowie senackiej większości wiedzą, że są w Senacie po to, by strzec demokracji, poszanowania praw człowieka i mniejszości oraz, przede wszystkim, konstytucji. Jak ocenił, tę rolę Senat spełnia obecnie bardzo dobrze.

Propozycja wpisania członkostwa polskiego w UE do konstytucji

Marszałek Senatu został też zapytany o propozycję PSL, by wpisać członkostwo polskie w UE do konstytucji. – Jest to bardzo interesująca propozycja. Wiele krajów UE już takie zapisy ma – powiedział Grodzki. Zwrócił jednak uwagę, że do zmiany konstytucji potrzeba m.in. większości dwóch trzecich głosów w Sejmie. – Będziemy z liderami formacji politycznych na ten poważnie rozmawiać i jako marszałek Senatu zobowiązałem się, że postaram się w tym odegrać pożyteczną rolę – zadeklarował marszałek Senatu.

Potrzebne dalsze konsultacje polityczne ws. propozycji PSL

We wtorek Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział w TVN24, że podczas spotkania z marszałkiem Senatu zaproponował powołanie „rady koalicji”, która miałaby wyjaśniać nieporozumienia w większości senackiej oraz to, by Senat wniósł inicjatywę w sprawie wpisania do konstytucji członkostwa Polski w UE, co jest postulatem PSL.

Według Zgorzelskiego marszałek Senatu podszedł do tej inicjatywy „z dużym zainteresowaniem”. Polityk PSL podkreślił, że ma świadomość, że będą potrzebne dalsze konsultacje polityczne w sprawie tych propozycji. Ocenił, że dla senackiej większości „to może być zaczynem do czegoś więcej niż tylko odliczanie się na poziomie 52 senatorów i trwaniu w »anty–PiS«”. – Można zbudować większość demokratyczną w Senacie, także ze środowiskami obywatelskimi, w oparciu o wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji – mówił.

Dworczyk: Uchwała Senatu nie osłabia rządu, ale stanowisko Polski

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych