zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: Było wiadomo, że Ardanowski ma inne stanowisko ws. ustawy o ochronie zwierząt

13:59, 16.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Od dawna było wiadomo, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski ma trochę inne stanowisko ws. ustawy o ochronie zwierząt niż pozostała część klubu PiS – powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Głosownie będzie najlepszym dowodem na to, jak podchodzimy do tej sprawy – dodała.


Podziel się:   Więcej

Portal Onet.pl. podał we wtorek, że minister Ardanowski skierował do polityków PiS list, w którym ostrzega przed poważnymi konsekwencjami politycznymi przyjęcia zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Według portalu, Ardanowski napisał, że ustawa trwale zrazi do PiS elektorat wiejski.

Witek pytana w środę, czy list ministra rolnictwa oznacza konflikt w rządzie ws. projektu, odparła: – Od dawna było wiadomo, że pan minister Ardanowski ma trochę inne stanowisko niż pozostała część klubu parlamentarnego PiS, czy też władz. Wyraził to swoje stanowisko. Będzie debata w Sejmie, ja myślę, że właśnie parlament jest tym miejscem, gdzie ta debata polityczna powinna się toczyć.

– Mamy różne stanowiska, różnie podchodzimy do tego tematu, ja myślę, że głosowanie, które będzie ostateczną formą przyjęcia tej ustawy, będzie najlepszym dowodem na to, w jaki sposób podchodzimy do tego tematu tutaj, w parlamencie. Ja przypomnę, że jednak reprezentujemy bardzo różne środowiska polityczne – powiedziała marszałek Sejmu.

Klub KO zgłosi poprawki do projektu ws. ochrony zwierząt
Dodała, że znane są, przynajmniej medialnie, stanowiska innych klubów parlamentarnych w tej sprawie i niektóre z nich popierają projekt. – Debata się odbędzie, będzie głosowanie, będziemy wiedzieli, jaka jest większość, jeśli chodzi o ten projekt – zaznaczyła Witek.

W środę w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przewiduje on m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

Dworczyk: Większość parlamentarzystów jest przekonana, że projekt ws. ochrony zwierząt jest potrzebny

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych