zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszalek Sejmu do laureatów konkursu „Być Polakiem”: Jesteście najlepszymi ambasadorami polskości

16:31, 03.08.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszalek Sejmu Elżbieta Witek wzięła we wtorek w Warszawie udział w gali konkursu „Być Polakiem”, który był skierowany do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie. – Jesteśmy dumni z was, jesteście najlepszymi ambasadorami polskości na całym świecie – mówiła Witek do uczestników konkursu.


Podziel się:   Więcej

XII edycję konkursu „Być Polakiem” zorganizowało stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz fundacja „Świat na Tak”. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie oraz ich nauczycieli. Uczniowie przygotowywali prace w trzech formach: plastycznej, pisemnej w języku polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem konkursu dla nauczycieli było natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

Witek mówiła podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, że jako Polacy mamy świadomość naszych korzeni i jesteśmy dumni z naszej historii. – To jest historia przepiękna, długa, ale także przesączona krwią Polaków, którą przelewali nie tylko za naszą, ale także za waszą wolność, czyli za wolność innych narodów – mówiła Witek.

Dodała, że dzisiaj biało-czerwoną flagę można zobaczyć na każdym kontynencie świata.
 
 
 
...
 
– Dzięki tej naszej romantycznej duszy, która przez niektórych uważana jest za wadę, ja uważam ją za wielką zaletę – ten romantyzm pozwalałam nam w najtrudniejszych czasach marzyć o wolności (...) ale pozwolił nam również sięgnąć po broń i tę wolność wywalczyć – powiedziała marszałek Sejmu.

Jesteśmy dumni z Polski, mamy wspaniałe karty historii, ale dzisiaj jesteśmy dumni z was, bo to dzisiaj wy na całym świecie jesteście najlepszymi ambasadorami polskości. To od was zależy co i jak będzie się mówiło o Polsce” – zwróciła się do uczestników konkursu Witek.

Podkreśliła, że konkurs „Być Polakiem” jest wyjątkowy, przekazała wyrazy uznania pomysłodawczyni konkursu, posłance KO Joannie Fabisiak. Marszałek Sejmu mówiła, że uczestnicy konkursu to wspaniali, młodzi Polacy.

Celem konkursu „Być Polakiem” jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego.

Pierwsza Dama: laureaci konkursu „Człowiek bez barier” pokonują własne słabości

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych