zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu do weteranów: Jesteście tam, gdzie trzeba nieść nadzieję na pokój

15:21, 29.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jesteście tam, gdzie trzeba wesprzeć siły międzynarodowe, nieść przede wszystkim nadzieję na pokój, na stabilizację, bezpieczeństwo, na normalne życie – powiedział w piątek do weteranów misji zagranicznych marszałek Sejmu Elżbieta Witek. To bezcenny dar – podkreśliła.


Podziel się:   Więcej

Gratulując odznaczonym z okazji Dnia Weterana podkreśliła, że nie wszędzie na świecie jest tak jak u nas – są kraje, gdzie nadal toczą się działania zbrojne, gdzie jest destabilizacja, cierpią ludzie, ludność cywilna.

– Z godnością nosicie polski mundur, ale my też jesteśmy z was naprawdę bardzo, bardzo dumni – podkreśliła. – Nawet pełniąc swoją służbę poza granicami naszego kraju, służycie przecież naszej Ojczyźnie - Polsce. I za to jesteśmy Wam bardzo wdzięczni – powiedziała marszałek.

W ocenie Witek szczególnie w dniu swojego święta weterani powinni odczuwać satysfakcję ze swojej służby.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie podkreśliła, że Polacy bardzo dobrze wiedzą, co to jest wojna i jaki ogrom zniszczeń ze sobą niesie.

– Jestem przekonana, że już zawsze będziemy mieć poczucie bezpieczeństwa – dodała. „Tam, gdzie nie ma pokoju i stabilizacji tam jesteście wy -– wszędzie tam, gdzie trzeba wesprzeć siły międzynarodowe – mówiła do weteranów.Prezydent o weteranach Wojska Polskiego: Jesteśmy im winni wdzięczność
 
 
 
...
 
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych.

W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska.

Podczas misji poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych.Uroczystości z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa
Szef MON: Szacunek i wsparcie to obowiązek państwa polskiego względem weteranów

– Szacunek i wsparcie to obowiązek państwa polskiego względem weteranów – oświadczył podczas uroczystości w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa szef MON Mariusz Błaszczak.

– Dziś obchodzimy Dzień Weterana, dziś szczególnie pamiętamy o żołnierzach i funkcjonariuszach, którzy pełnią służbę na misjach, którzy przywracają bezpieczeństwo i pokój, którzy są postrzegani jako ci, którym można zaufać – mówił minister Błaszczak podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Szef MON wskazywał, że polscy żołnierze i funkcjonariusze wyróżniają się profesjonalizmem. Zapewnił, że zawsze słyszał ze strony ministrów obrony narodowej państw sojuszniczych NATO słowa uznania i podziękowania dla żołnierzy Wojska Polskiego za pełnioną misję.

– Powszechnie nazywamy misjonarzami żołnierzy, którzy poza granicami naszego kraju pełnią służbę. I rzeczywiście, oni reprezentują Polskę za granicą. Można powiedzieć, że tak, jak są postrzegani, tak postrzegana jest nasza ojczyzna. Serdecznie dziękuję wam za to, że obraz Polski poza granicami kraju jest tak pozytywny, to wasza zasługa – oświadczył Błaszczak.