zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: Dostarczając broń Ukrainie jednocześnie zabezpieczymy naszą granicę

14:45, 24.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Jeżeli dostarczymy broń Ukraińcom to pomożemy im w walce z Rosjanami, a jednocześnie zabezpieczymy naszą granicę. Ukraińcy mówią, że przetrwają zimę bez gazu, prądu czy wody, ale potrzebują broni - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę, 20 listopada, minister obrony Niemiec Christine Lambrecht (SPD) zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. W środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie.

Dziennikarze w Sejmie pytali marszałek Witek jak to możliwe, że Polska de facto odrzuca ofertę rozmieszczenia baterii Patriot w Polsce. – To jest bardzo logiczne, w tej chwili Ukraińcy mówią tak: „my przetrwamy zimę bez gazu, bez prądu, bez wody (...) ale potrzebujemy broni”. Oni potrzebują broni, to na ich terytorium toczy się wojna. I jeżeli im dostarczymy tę broń, to jednocześnie pomożemy im w walce z Rosjanami i jednocześnie zabezpieczymy naszą granicę – powiedziała Witek. – I to jest najlepsze rozwiązanie, bo to jest apel Ukraińców „dajcie nam broń” – dodała.

Marszałek Sejmu była dopytywana o wątpliwości wokół przekazania Patriotów Ukrainie oraz o to, czy w ogóle propozycja Błaszczaka jest możliwa do zrealizowania. Witek odparła, że tę sprawę zostawiłaby tym, którzy tym się zajmują, czyli ministrom obrony narodowej i premierom. Dodała, że o wielu rzeczach nie można mówić publicznie.


Marszałek Senatu: Sprawiedliwy pokój musimy osiągnąć dziś, wspierając walkę narodu ukraińskiego
System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Po inwazji Rosji na Ukrainę, Niderlandy i Niemcy wysłały wiosną swoje baterie Patriot na Słowację. Lambrecht zapowiedziała, że niemieckie wsparcie lotnicze i przeciwlotnicze dla Słowacji zostanie przedłużone do końca 2023 roku.

Niemcy używają systemu Patriot od 1989 r.; obecnie mają 12 baterii bojowych Patriot PAC–3/PAC–3+ i dwie szkolne. Jak podaje Bundeswehra, jej Patriot jest zdolny jednocześnie obserwować do 50 celów, zwalczać do pięciu, a zasięg systemu to ok. 68 kilometrów.


Prezydent Ukrainy pyta: Dlaczego Rosja w dalszym ciągu pozostaje członkiem OBWE

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych