zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: Kobieta ukraińska to dziś matka, żołnierka, ale też symbol suwerenności Ukrainy

15:00, 24.11.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Dziś kobieta ukraińska to przede wszystkim matka, wolontariuszka, artystka, korespondentka wojenna, żołnierka, a także symbol suwerenności państwa ukraińskiego – powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek, otwierając w Sejmie wystawę pt. „Ukrainka”.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Sejmu w dniu, w którym rozpoczęła się w Warszawie sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, otworzyła w Sejmie wystawę ukazującą, jak wiele ról w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią obecnie ukraińskie kobiety: matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek wojennych, żołnierek.

W wernisażu, oprócz Witek, wzięły udział także m.in. przewodnicząca ZP OBWE Margareta Cederfelt i przewodnicząca Delegacji Sejmu i Senatu do ZP OBWE Barbara Bartuś.

Witek podkreśliła, że stara się wykorzystywać wszystkie możliwe okazje i fora, by mówić o losie ukraińskich kobiet tak, by trafić zarówno do politycznych decydentów jak i obywateli wielu państw.

Wskazała, że kobiety ukraińskie muszą dziś stawić czoła wrogowi, który zaatakował ich kraj, ale też często przetrwać śmierć ukochanych osób czy doświadczać aktów bestialstwa i codziennie drżeć o los najbliższych.


„Mobilizacja narodu polskiego niosącego pomoc uchodźcom z Ukrainy bezprecedensowa”. Konferencja w PE
– Ale wystawa, którą państwu zaprezentujemy, przedstawia nie tylko to smutne, tragiczne oblicze kobiety ukraińskiej, pokazuje też, iż podczas tej okrutnej wojny ona pełni tyle ważnych innych ról. To jest kobieta-matka, która każdego dnia musi zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, przede wszystkim swoich dzieci, to jest ta matka, która została w Ukrainie i ta matka, która opuściła własny dom i przybyła tutaj, do nas, by szukać bezpiecznego schronienia. Ale kobieta ukraińska to także kobieta-żołnierz – mówiła Witek.


Zaznaczyła, że ukraińskie kobiety nie chcą być ofiarami, tylko bojowniczkami. Zauważyła, że od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę podwoiła się liczba kobiet w zawodowej armii ukraińskiej, i że kobiety na równi z mężczyznami walczą o suwerenność, wolność i niepodległość swojego kraju, ale też o nasze bezpieczeństwo i wolność.


Szefernaker: System świadczeń dla uchodźców zostanie uszczelniony
Mówiła, że kobieta ukraińska to także wolontariuszka, medyk na froncie, tłumaczka, asystentka przy ukraińskich dzieciach, które muszą chodzić do szkół w innych państwach czy artystka albo dokumentalistka, która ukazuje zbrodnie dokonane w jej kraju.

– Jest jeszcze jedna bardzo ważna rola. Dziś kobieta ukraińska jest symbolem suwerenności państwa ukraińskiego i troski, dbałości, a także celów, jakie maja doprowadzić Ukrainę do grupy państw euroatlantyckich, do rodziny euroatlantyckiej – podkreśliła marszałek Sejmu.

– Te kobiety wołają o pomoc dla Ukrainy. Pomagajmy jej - politycznie, humanitarnie, ale przede wszystkim pomagajmy jej wojskowo – apelowała Witek.


Ścigaj: Szacuje się, że do tej pory wydaliśmy ok. 2,2 tys. zł na każdego uchodźcę z Ukrainy

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych