zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu oddała hołd św. Janowi Pawłowi II w 15. rocznicę śmierci

16:57, 02.04.2020;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl

2 kwietnia 2005 r. odszedł św. Jan Paweł II. W 15. rocznicę śmierci papieża Polaka marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkiem Ryszardem Terleckim oddali mu hołd, składając kwiaty przed sejmową tablicą upamiętniającą wizytę papieża w parlamencie.


Podziel się:   Więcej

„Dziś mija 15 lat od śmierci Wielkiego Papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Warto w tych trudnych dla nas chwilach przypomnieć sobie Jego słowa kierowane do nas: Nie lękajcie się i ten wyjątkowy czas Jego pontyfikatu, który dodawał siły w ciężkich chwilach” – napisała Marszałek Sejmu na swoim profilu w mediach społecznościowych.

15 lat temu cała Polska zatrzymała się w zadumie i skupieniu. Rodacy Jana Pawła II przypominali sobie papieskie nauczanie, wspominali też swoje przeżycia z pielgrzymek, jakie w ciągu 26 lat pontyfikatu odbył on do ojczyzny.

Dziś, w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, wracamy myślami do pamiętnego czerwcowego dnia w 1999 r. 11 czerwca tego roku papież przybył na Wiejską. Po poświęceniu nowo wzniesionego pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, Jan Paweł II udał się do Sejmu, gdzie spotkał się ze zgromadzonymi na uroczystych obradach posłami i senatorami.

Papieskie przesłanie skierowane wówczas do parlamentarzystów na długo pozostało w sercach uczestników wydarzenia, stało się też testamentem i drogowskazem dla ich następców w ławach parlamentarnych.Mija 15 lat od śmierci św. Jana Pawła II. Politycy wspominają papieża Polaka
W gmachu Sejmu papież spotkał się też z przedstawicielami rządu, sądownictwa, korpusem dyplomatycznym i radą ekumeniczną.

W przemówieniu skierowanym do posłów i senatorów Jan Paweł II wyraził radość ze spotkania w parlamencie, gdzie, jak powiedział, „poprzez stanowienie prawa budowane są trwałe podwaliny funkcjonowania demokratycznego państwa i suwerennego w nim społeczeństwa”.

Papież życzył też obu izbom, aby „w centrum ich wysiłków ustawodawczych zawsze znajdował się człowiek i jego rzeczywiste dobro”. Mówiąc o wyzwaniach stojących przed demokratycznym państwem przypominał o konieczności stosowania nrom etycznych w życiu publicznym.

„Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”.
Papieska wizyta w Sejmie i skierowane podczas niej do posłów i senatorów przesłanie były jednym z najważniejszych wydarzeń w ponad 550-letniej historii polskiego parlamentaryzmu. O jego randze świadczył szczególny wystrój Sali Posiedzeń.

Jan Paweł II przemawiał ze specjalnego podestu, wzniesionego nad miejscem, z którego prowadzone są obrady Sejmu. Wokół podestu ułożono kwiaty w kolorach biało-czerwono-żółtych, łączących barwy flagi polskiej i papieskiej.

Papież zasiadł w fotelu zaprojektowanym przez Aleksandrę Stępińską, wykonanym przez fabrykę mebli w Henrykowie. Mebel ten znajduje się obecnie w kaplicy sejmowej, tuż obok relikwii św. Jana Pawła II. O papieskiej wizycie wszystkim odwiedzającym gmach Sejmu przypomina pamiątkowa tablica wmurowana w holu głównym.

6 kwietnia 2005 r. posłowie i senatorowie podczas Uroczystego Zgromadzenia oddali zmarłemu papieżowi hołd.

„Cały Naród Polski przyjął z najgłębszym żalem i smutkiem wieść o śmierci Jego Świątobliwości Ojca Świętego Jana Pawła II. W Jego osobie, Syna Polskiej Ziemi i Papieża Słowianina, głosiciela Ewangelii Jezusa Chrystusa, świat stracił wielki moralny autorytet. Opuścił nas człowiek niezwykły, Ojciec i Nauczyciel. Został dany światu wtedy właśnie, kiedy był temu światu tak bardzo potrzebny” – napisali w przyjętym w milczeniu akcie.

Decyzją Sejmu rok 2020 jest Rokiem Św. Jana Pawła II. To rok, w którym oprócz 15. rocznicy śmierci papieża-Polaka obchodzimy także stulecie jego urodzin. „Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – napisali posłowie w uchwale.


Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II