zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: odwaga, poświęcenie, pokora – moje skojarzenia z górnictwem

12:09, 04.12.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

„Odwaga, poświęcenie, pokora przed siłą wyższą i wielki szacunek do pracy – to moje skojarzenia z górnictwem; w poniedziałek święto ludzi, którzy codziennie stawiają czoła niebezpieczeństwu” – napisał w poniedziałek na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.


Podziel się:   Więcej

Górnicy świętują w poniedziałek Barbórkę. Tradycyjny dzień górnika obchodzony jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale również w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

„Odwaga, poświęcenie, pokora przed siłą wyższą i wielki szacunek do pracy – to moje skojarzenia z górnictwem. Dziś święto ludzi, którzy codziennie stawiają czoła niebezpieczeństwu, żeby nam było cieplej, jaśniej, bezpieczniej. Szczęść Wam Boże” – napisał marszałek Kuchciński.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest około 7 tys. zakładów górniczych. Pracuje w nich w sumie prawie 200 tys. osób. Najwięcej – ponad 82 tys. pracowników – zatrudniają kopalnie węgla kamiennego. Kilkakrotnie więcej osób pracuje w firmach kooperujących z górnictwem.
Obchody Barbórki Obchody Barbórki, która w górnictwie z reguły jest dniem wolnym od pracy, trwają już od kilku dni. W kościołach lub cechowniach kopalń odbywają się msze w intencji górników; jedną z nich odprawił w Gołkowicach k. Wodzisławia Śląskiego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Z okazji Barbórki podczas okolicznościowych akademii są wręczane odznaczenia, spotykają się jubilaci i emeryci, od wczesnego ranka grają górnicze orkiestry. Związki zawodowe organizują biesiady piwne.

Patronka górników, św. Barbara, należy do najbardziej czczonych chrześcijańskich świętych. Jej wizerunki znajdują się w kościołach, kopalniach, ale też w herbach kilku polskich miast. Święta Barbara jest patronką nie tylko górników, ale również osób umierających, flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników i więźniów; ponadto jest opiekunką twierdz i wież oraz ma chronić przed burzami.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych