zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu po spotkaniu V4: Będziemy proponować UE drogę wyjścia z kryzysu

13:44, 12.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Zdajemy sobie sprawę z tego jak trudno będzie wychodzić naszym gospodarkom i społeczeństwom z kryzysu po epidemii; będziemy składać całej UE propozycję drogi wyjścia z kryzysu po COVIDd-19 – powiedziała we wtorek, po spotkaniu szefów parlamentów grupy V4, marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

We wtorek rano odbyła się telekonferencja przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem marszałków Sejmu i Senatu – Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego.

Na konferencji prasowej po telekonferencji marszałek Sejmu poinformował, że zostały poruszone tematy dotyczące m.in. roli parlamentów krajów Grupy Wyszehradzkiej w umacnianiu pozycji rządów na arenie UE.

– Każdy z przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej podkreślał bardzo wyraźnie coraz bardziej wzrastającą rolę Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej i na arenie UE. Chcielibyśmy to jeszcze bardziej zintensyfikować poprzez różne działania, bo dostrzegamy i doceniamy rolę dyplomacji parlamentarnej – podkreśliła Witek.

Omawiana była też obecna sytuacja epidemiczna. – Zdajemy sobie sprawę z tego jak trudno będzie wychodzić naszym gospodarkom i społeczeństwom na wielu płaszczyznach po epidemii. Rozmawialiśmy o tym jak wygląda sytuacja epidemiczna w innych krajach, jak sobie z tym radzą nasi sąsiedzi i zdecydowaliśmy, że będziemy się wspierać wzajemnie i będziemy także składać propozycje całej UE jaką drogę wskazać do wyjścia z tego kryzysu pocovidowego – powiedziała marszałek Sejmu.


Telekonferencja przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej
 
 
 
...
 
Marszałek Sejmu przekazała, że szefowie parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali też m.in. o polityce zagranicznej, sytuacji na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych oraz sprawie rozszerzenia UE o państwa Bałkanów Zachodnich.

Podkreśliła, że w lutym tego roku minie 30 lat od utworzenia Grupy Wyszehradzkiej. – I to w okresie naszej prezydencji będziemy mieli okazję do tego, żeby uczcić tę 30., rocznicę – zaznaczyła marszałek Sejmu.

Podziękowała marszałkowi Senatu za zgodne współprowadzenie obrad.Marszałkowie Sejmu i Senatu wezmą udział w spotkaniu szefów parlamentów V4

Grodzki: Grupa Wyszehradzka to dobra wspólnota, która ma przyszłość


Grupa Wyszehradzka to dobra wspólnota, która ma przyszłość – ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki po wtorkowej telekonferencji przewodniczących parlamentów państw V4. Padła propyzcja, by ustanowić w ramach Grupy coś na kształt zgromadzenia parlamentarnego – poinformował.

Na konferencji prasowej po tej telekonferencji Grodzki ocenił, że Grupa Wyszehradzka jest „dobrą wspólnotą". – Ta wspólnota ma przyszłość – podkreślił.

Poinformował też, że podczas telekonferencji z polskiej inicjatywy padła propozycja „żeby podnieść na następny poziom współpracę" w ramach Grupy Wyszehradzkiej i ustanowić w jej ramach „coś na kształt zgromadzenia parlamentarnego”.

Mówiąc o dyskusji na ten temat Grodzki stwierdził, że kraje tworzące Grupę różnią się. – Różne są rządy, różne jest podejście do wielu detalicznych spraw, ale znaleźliśmy mnóstwo punktów wspólnych – powiedział. Dodał, że ze wszystkich stron padła deklaracja, że następne spotkanie powinno się odbyć na żywo.

Grodzki ocenił też, że największą zgodność przedstawiciele państw V4 osiągnęli w sprawie wspierania dążeń wolnościowych i demokratycznych narodu białoruskiego. – Możemy tu liczyć na poparcie całego Wyszehradu – zapewnił.
Poparcie takie dotyczy też kwestii rozszerzenia UE w z związku z przewidywanym rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych UE z Macedonią Północną i Albanią, a w dalszej przyszłości także Serbią, która - jak stwierdził Grodzki – „czeka w kolejce”.

– To było dobre spotkanie – ciekawe impresje, różne punkty widzenia, część rzeczy, która nas różniła, ale zdecydowanie większa, która nas łączyła – powiedział Grodzki.

– Te spotkania są potrzebne, bo w wymiarze globalnym NATO i UE to są filary polskiej dyplomacji, ale w wymiarze lokalnym kwestie Wyszehradu, Trójmorza i polityki wschodniej to są rzeczy, które stanowią lokalny filar polskiej polityki zagranicznej – powiedział marszałek Senatu.


Premier: V4 chce pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
21-01-2021
  • 25. posiedzenie Sejmu – dzień drugi 09:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych