zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa europejskiego

18:39, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: TVP Info, PAP

Jesteśmy suwerennym państwem, nie łamiemy prawa europejskiego, szanujemy polską konstytucję i chcielibyśmy przeprowadzać reformy, które obiecaliśmy Polakom – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek TVP Info po spotkaniu z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą.


Podziel się:   Więcej

Wtorkowa wizyta wiceszefowej KE w Warszawie poświęcona jest rozmowom ws reform sądownictwa w Polsce i kwestii praworządności. Jourova spotkała się m.in. z marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek powiedziała TVP Info, że podczas spotkania – w kontekście poniedziałkowych uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, podziękowała Jourovej za prawdę historyczną o Polsce, którą wiceszefowa KE przedstawiła na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego. – Za to jesteśmy wdzięczni – dodała Witek.

W kwestii praworządności Witek powiedziała, że Jourova poinformowała, iż jej zamiarem jest powołanie zespołu, którego celem będzie przegotowanie metodologii do analizy systemów sądowych we wszystkich państwach europejskich.

– Uznałam, że to bardzo dobry pomysł, jednak zapytałam dlaczego nikt nie poczekał, aż ten zespół, te badania, te analizy przeprowadzi. Polska została już napiętnowana mimo, że nic złego nie robimy – powiedziała marszałek Sejmu.

Grodzki: Jourova dostrzega ryzyko powiązania praworządności z budżetem UE
 
 
 
...
 
Oceniła, że spór o reformę sądownictwa w Polsce został „przez opozycję wyniesiony na europejskie salony”. – Co nie powinno mieć miejsca, bo to są nasze wewnętrzne sprawy. Jesteśmy suwerennym państwem nie łamiemy prawa europejskiego, mamy orzeczenie TSUE w tym zakresie, szanujemy polską konstytucję i chcielibyśmy przeprowadzać te reformy, które obiecaliśmy Polakom – oświadczyła Witek.

Marszałek Sejmu powiedziała też, że w rozmowie z wiceszefową KE wyraźnie przedstawiła „swój pogląd, że polski parlament podejmuje ustawę zgodnie z obowiązującym prawem, nie łamiemy prawa unijnego, ani traktatów”. – Ale powiedziałam też, że czujemy, iż jesteśmy zupełnie inaczej traktowani niż inne państwa europejskie, a jesteśmy równoprawnym partnerem w UE i tego oczekujemy – powiedziała.

Według Witek, na tę jej uwagę Jourova nie odpowiedziała. – Raczej mówiłyśmy o tym co nas boli. Ja mówiłam o swoich przekonaniach, ona o swoich. Było za mało czasu na pełną wymianę zdań – stwierdziła marszałek Sejmu.

Jak relacjonowała, Jourova stwierdziła, że nie sądzi, by europarlamentarzyści i komisarze unijni wiedzieli wszystko o systemach – nie tylko sądowych – państw członkowskich UE. Dlatego oceniła, że zapowiadana wizytacja prezydium Komisji Europejskiej wszystkich państw unijnych w ciągu najbliższych 2,5 lat jest dobrym pomysłem.

– Powiedziałam, że my jesteśmy otwarci na dialog – dodała marszałek Sejmu, zaznaczając, że ma na myśli dialog na partnerskich zasadach, w którym „wszyscy szanujemy to samo prawo, prawo krajów samodzielnych, suwerennych, niezależnych, ale także prawo europejskie” i w którym trzeba „równą miarą mierzyć wszystkich”.

Prezydent zaprasza przedstawicieli klubów i kół poselskich. Chodzi o ustawy sądowe
Marszałek Sejmu powiedziała, że w rozmowie z wiceszefową KE mówiła o rzeczach, które dzieją się we Francji i Hiszpanii, a „które w Polsce są nie do pomyślenia”. – Podałam przykład prawników francuskich i to w jaki sposób policja francuska się z nimi obeszła i powiedziałam, że u nas sędziowie maszerują, chociaż powinni być apolityczni, a policja chroni te marsze – powiedziała Witek.

Jak stwierdziła, najistotniejsze co przekazała to, że „PiS ma bardzo mocny mandat do wprowadzenia zmian”, ponieważ po raz kolejny wygrał wybory parlamentarne. – Wygraliśmy je także z hasłem reformowania systemu sądowego i dla nas najważniejsi są obywatele, i to, co im obiecaliśmy. Dlatego konsekwentnie wdrażamy te reformy – powiedziała Witek.

Marszałek Sejmu – jak relacjonowała – zapewniła wiceszefową KE, że dialog w tej sprawie jest prowadzony cały czas a Polska kilka razy „uczestniczyła w kompromisie” i „cofał się trochę do tyłu”. – Jak widać jednak to nie pomaga, dlatego ponawiałam apel, by traktować Polskę jak tak samo, jak każdy inny kraj UE, a nie w jakiś sposób wyjątkowy. Powiedziałam, że nam nie zależy na poklasku. (...) Nam zależy na rzeczowej merytorycznej dyskusji na argumenty – stwierdziła.

Zapytana dlaczego wiceszefowa nie spotkała się z przedstawicielem KRS i sędziami Izby Dyscyplinarnej SN, a więc organów, co do których Komisja Europejska i Jourova mają zastrzeżenia odpowiedziała: – Uważam, że jeżeli się chce naprawdę dobrze poznać problem, to trzeba rozmawiać ze wszystkimi stronami.

– Jeżeli rzeczywiście jest tak, że komisarz nie znalazła czasu, żeby spotkać się z tymi dwiema izbami, to być może nie chodzi o to, żeby problem dogłębnie poznać, tylko być może jest to już jakaś teza, z którą komisarz Jourova przyjechała – powiedziała Witek zastrzegając jednak, że nie chce tego przesądzać, bo nie wie, czy tak jest.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych