zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu rozmawiała z przewodniczącymi parlamentów Łotwy i Litwy ws. sytuacji na granicy

16:39, 16.11.2021;   autor: PAP;   źródło: ansa

W związku z eskalacją ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę, we wtorek, 16 listopada marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbyła wideorozmowy z przewodniczącą łotewskiej Saeimy Inarą Murniece oraz szefową litewskiego Seimasu Viktoriją Cmilyte-Nielsen.


Podziel się:   Więcej

Wcześniej (10 listopada) w toku szerokich konsultacji w ramach dyplomacji parlamentarnej Marszałek Sejmu rozmawiała także z Jürim Ratasem, szefem parlamentu trzeciego z państw bałtyckich - Estonii - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

Głównym tematem był kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz sytuacja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Elżbieta Witek podkreśliła, że każdy dzień i każda noc przynoszą nowe informacje i zagrożenia. Podczas konsultacji omówiono wspólne działania naszych krajów w tym zakresie, w szczególności na poziomie parlamentów. Podczas rozmów Marszałek Sejmu z szefami Izb państw bałtyckich poruszona została również dalsza współpraca w kwestii sytuacji na granicach z Białorusią.

Rozmówcy przekazali wyrazy absolutnego wsparcia dla stanowiska i wszystkich kroków podejmowanych przez stronę polską. Marszałek Sejmu podziękowała za solidarność, w tym za podjętą 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski, uchwałę litewskiego Seimasu, w której parlament Litwy poparł działania Polski broniącej granicy swojej i UE. W dokumencie litewscy deputowani wyrazili też uznanie dla wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań na forum unijnym i rozszerzenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu uczestniczących w procederze przemytu migrantów.


Soloch: Prezydent i premier omawiali oczekiwania Polski wobec UE, wobec szefa Rady Europejskiej i Turcji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych