zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu rozmawiała z wiceszefową KE o polskiej reformie sądownictwa

15:48, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Spotkanie Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą odbyło się dziś w Sejmie. Unijna polityk przyjechała do Polski z oficjalną wizytą, podczas której zaplanowano rozmowy m.in. z marszałkiem Senatu, ministrem sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, wiceministrem spraw zagranicznych oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Sejmu podziękowała unijnej komisarz za obecność podczas poniedziałkowych uroczystości w Auschwitz-Birkenau. Wyraziła także wdzięczność za obronę prawdy historycznej na forum Parlamentu Europejskiego.

Komisarz Jourova poruszyła kwestie związane z polską reformą sądownictwa. Zaznaczyła, że istotą wizyty w Warszawie jest wola podtrzymania dialogu nt. reformy sądownictwa.

Elżbieta Witek zapewniła, że polska reforma nie narusza unijnego prawa i jest zgodna z polską Konstytucją. „Jesteśmy nowoczesną demokracją z wielowiekowymi tradycjami. Obecny obóz rządzący wygrał w demokratycznych wyborach, zgodnych z międzynarodowymi standardami. Jedną z podstawowych obietnic była reforma systemu sądownictwa. To poważne zobowiązanie wobec wyborców” – podkreśliła cytowana w komunikacie marszałek Sejmu.

Spotkania wiceszefowej KE z marszałkami Sejmu i Senatu
 
 
 
...
 
Vera Jourova oświadczyła, że Komisja Europejska pracuje nad metodologią potrzebną do analizy stanu praworządności w państwach członkowskich. „Marszałek Sejmu odnosząc się do tej kwestii podkreśliła, że systemowa ocena stanu faktycznego powinna zawsze poprzedzać podejmowanie jakichkolwiek działań przez instytucje unijne wobec poszczególnych państw członkowskich” – czytamy w komunikacie.

„Dla Polaków członkostwo w Unii jest niezwykle istotne i zależy nam na wspólnej przyszłości oraz rozwoju Wspólnoty. Jednakże Polska liczy na partnerskie traktowanie i stosowanie równych zasad wobec wszystkich państw Unii Europejskiej” – podsumowała Elżbieta Witek.