zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu spotka się z liderką białoruskiej opozycji

22:20, 24.01.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotka się w środę z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. W poniedziałek Cichanouska brała udział w uroczystościach w Warszawie związanych ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie marszałek Witek z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską pdbnędzie się w Sejmie w środę o godz. 10.45 i będzie zamknięte dla dziennikarzy – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

W poniedziałek Swiatłana Cichanouska wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a we wtorek spotkała się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.
Prezydent: Wierzę, że sprawa Białorusi będzie poruszana nie tylko przez Polskę