zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu spotkała się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem

20:57, 28.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Polskie wsparcie dla Ukrainy, broniącej się przed rosyjską agresją i wzajemna współpraca między naszymi krajami - to tematy środowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ukraińskim ambasadorem w Polsce Wasylem Zwaryczem.


Podziel się:   Więcej

Jak poinformowano na sejmowej stronie, w trakcie spotkania poruszono również kwestię niezbędnej pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej i wojska w obliczu zbliżającego się okresu zimowego.

Marszałek Elżbieta Witek zapewniła o dalszym zaangażowaniu Sejmu we wspieranie ukraińskiego sąsiada, tak jak czyni to od początku wojny, m.in. przyjmując w tym celu szereg ustaw i uchwał. Jak mówiła, to wojna o wspólny cel - wolność i bezpieczeństwo dla Europy.

Wskazała też na wykorzystywanie dyplomacji parlamentarnej, nawiązując do inicjatywy spotkań kobiet - przewodniczących parlamentów państw UE, organizowanych z myślą o działaniach politycznych i humanitarnych na rzecz ukraińskich uchodźców chroniących się przed wojną. Przypomniała, że współpraca w tym formacie odbyła się dotychczas w kwietniu w Polsce oraz w maju w formule online. Planowane jest kolejne spotkanie w październiku w Brukseli.
Ukraiński dyplomata wyraził wdzięczność za wszystko, co Polska robi dla Ukrainy i za solidarność okazywaną przez Europę; mówił o ogromnym zaangażowaniu i determinacji ukraińskiej armii. Podkreślił, że Kijów potrzebuje dalszego, nieprzerwanego wsparcia militarnego, o co cały czas prosi ukraiński prezydent i rząd.

Zwarycz wskazał również na solidarną postawę Ukrainy wobec Polski, której przykładem są dostawy węgla czy przyjęcie ustawy ws. ustanowienia dodatkowych gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Polski przebywających na terytorium Ukrainy. Ambasador pogratulował także stronie polskiej otwarcia gazociągu Baltic Pipe i doprowadzenia do skutku tego przedsięwzięcia dającego Polsce niezależność.

Podczas spotkania poruszono też kwestia fikcyjnych referendów na terenach tymczasowo okupowanych przez Federację Rosyjską. Ambasador Zwarycz podkreślił, że nie mają one żadnego znaczenia i nie są uznawane przez większość krajów.

Witek po spotkaniu z Brzezińskim: Dziękujemy USA za nieustające wsparcie

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych