zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: To jakiś fake news; na moje biurko nie wpłynęła rezygnacja prezesa NIK

15:52, 15.10.2019;   autor: msies;   źródło: tvp.info, PAP

– To jest jakaś bzdura! Żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło – powiedziała dziennikarzom marszałek Sejmu Elżbieta Witek po zakończeniu posiedzenia Sejmu. – Przed chwilą wyszłam z kancelarii Sejmu, dementuję to, nic takiego nie ma – podkreśliła.


Podziel się:   Więcej

Marian Banaś po publikacji materiałów o jego oświadczeniach majątkowych i nieruchomości w Krakowie udał się na urlop.

– Żadne pismo o rezygnacji pana Mariana Banasia do mnie nie wpłynęło. Nie wiem skąd się to wzięło, bo przed chwileczką jeden z dziennikarzy mi wysłał SMS-a (z pytaniem o rezygnację Banasia - PAP), więc chciałabym to zdementować. Nic mi na ten temat nie wiadomo – wyjaśniała wcześniej Witek, odpowiadając w Sejmie na pytanie w tej sprawie posła PO-KO Sławomira Nitrasa.

Dzisiaj Sejm kontynuuje posiedzenie przerwane 11 września na wniosek PiS, który tłumaczył to kończącą się kampanią wyborczą.

Marszałek przypomniała w rozmowie z dziennikarzami, że składała deklarację, że porządek dzienny posiedzenia Sejmu nie będzie zmieniony. – Wielu dziennikarzy doszukiwało się tutaj jakiś podstępów – dodała.

Wcześniej poseł PO-KO zamieścił wpis na Twitterze w tej sprawie. „Panie prezydencie @AndrzejDuda pamięta pan swój apel z roku 2015 o nie podejmowanie ważnych decyzji po wyborach? Czy wybieranie prezesa NIK po wyborach przez stary Sejm i Senat to jest państwo prawa? Pani @elzbietawitek czy na Pani biurku jest rezygnacja pana Banasia?” - napisał Nitras.

Zaczęły się też pojawiać doniesienia medialne, że Banaś złożył dymisję z funkcji szefa NIK. Nitras i inny poseł PO Borys Budka zwołali konferencję prasową, na której zadali marszałek Sejmu pytanie, czy to prawda, że pojawiła się rezygnacja Banasia i czy podczas wznowionego w środę posiedzenia Sejmu – zaplanowanego jako ostatnie w obecnej kadencji – ma dojść do wyboru jego następcy.

– Obawiamy się, że jeżeli dymisja miała miejsce, dojdzie do wyboru nowego prezesa NIK przez Sejm i Senat w starym składzie – powiedział Nitras. – Jakby tak było, doszłoby do skandalicznego złamania prawa – dodał.

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu
 
 
 
...
 
W porządku dziennym jedna zmiana

Marszałek wyjaśniła też, że wczesne zakończenie pierwszego dnia posiedzenia wynika z faktu, że „posłowie, którzy mieli występować w imieniu klubów po prostu nie przyszli”.

– Nie ma żadnych zmian poza jedną, uzgodnioną ze wszystkimi klubami i przy ich pełnej zgodzie, mianowicie będziemy procedować projekt ustawy o tzw. korytarzu życia, czyli zmiana w Prawie o ruchu drogowym. Podkreśliła, że jest to projekt bardzo oczekiwany, „tak żeby karetki pogotowia i Straż Pożarna mogły jak najszybciej dojechać do miejsca wypadku”.

co z zakazem wstępu do Sejmu dla Iwony Hartwich?

Marszałek była też pytana czy został już cofnięty zakaz wstępu do Sejmu Iwony Hartwich, która była jedną z uczestniczek i organizatorek protestu niepełnosprawnych w Sejmie. W niedzielnych wyborach Hartwich została wybrana na posła Izby.

Elżbieta Witek stwierdziła: „nie znam tego zakazu”. – Proszę nie wymagać ode mnie żebym znała w ciągu krótkiego czasu wszystkie zakazy i to co się działo przez cztery lata, bo o tym zakazie nie wiem. – dodała.