zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu z prezydentem Litwy o współpracy na szczeblu parlamentarnym

10:23, 17.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Kooperacja Polski i Litwy na szczeblu parlamentarnym, współdziałanie w ramach Unii Europejskiej, infrastruktura regionu i umacnianie więzi transportowych między Polską i Litwą – to główne tematy wtorkowej rozmowy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.


Podziel się:   Więcej

W spotkaniu uczestniczyli także wiceprzewodniczący Polsko–Litewskiej Grupy Parlamentarnej poseł Grzegorz Janik oraz szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Według komunikatu Kancelarii Sejmu, marszałek Kuchciński witając prezydenta Litwy pogratulował mu zwycięstwa w wyborach. „Zauważył, że Warszawę i Wilno łączą ambitne plany wzmacniania współpracy w najbliższych latach” – podkreślono.

Jednym z głównych tematów spotkania prezydenta Nausedy z marszałkiem Kuchcińskim była „kooperacja obu krajów na szczeblu parlamentarnym”. „Politycy rozmawiali też o współdziałaniu w ramach Unii Europejskiej, przywołując przy tym kwestię nowej perspektywy budżetowej. Wśród omawianych kwestii były także infrastruktura regionu i umacnianie więzi transportowych między Polską i Litwą. W tym kontekście Marek Kuchciński i Gitanas Nauseda dyskutowali o projektach Via Carpatia, Rail Baltica oraz Via Baltica” – czytamy w komunikacie.

Marszałek Sejmu i Prezydent Litwy rozmawiali też o współpracy gospodarczej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Wspominano także o obchodzonej w tym roku 450. rocznicy Unii Lubelskiej. „Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijała coraz dynamiczniej ku pożytkowi Litwy, Polski i całej Europy – podkreślił cytowany w komunikacie Kuchciński.

Prezydent Nauseda przebywał we wtorek z oficjalną wizytą w Polsce, która była jego pierwszą wizytą zagraniczną. Nauseda spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, z premierem Mateuszem Morawieckim a także z marszałkiem Senatu – Stanisławem Karczewskim.

Gitanas Nauseda został zaprzysiężony w ostatni piątek na prezydenta Republiki Litewskiej.

Prezydent: Wierzę w dobrą współpracę z prezydentem Nausedą ws. Polaków na Litwie