zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu zapewniła liderkę białoruskiej opozycji o pomocy dla demokratycznej Białorusi

17:09, 25.01.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Elżbieta Witek podkreśliła, że na Białorusi powinny być zorganizowane wolne i uczciwe wybory prezydenckie, a więźniowie polityczni muszą być uwolnieni i zrehabilitowani – poinformowała Kancelaria Sejmu po spotkaniu marszałek Sejmu ze Swiatłaną Cichanouską.


Podziel się:   Więcej

Kancelaria Sejmu poinformowała w komunikacie, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas środowego spotkania z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską zapewniła gościa o pomocy Polski dla demokratycznej Białorusi i walczącego z rosyjską agresją narodu ukraińskiego.

„Marszałek Witek podkreśliła, że na Białorusi powinny być zorganizowane wolne i uczciwe wybory prezydenckie, a więźniowie polityczni muszą być uwolnieni i zrehabilitowani. W rozmowach uczestniczyła Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu” – głosi komunikat.

„Elżbieta Witek powiedziała, że trwająca na Ukrainie wojna i sytuacja na Białorusi wymagają dalszych działań. Marszałek Sejmu zaakcentowała polskie zaangażowanie na rzecz nagłaśniania na forum międzynarodowym potrzeby wsparcia militarnego dla Ukrainy, żeby wojna jak najszybciej się skończyła. Nawiązała w tym kontekście m.in. do formatu współpracy przewodniczących parlamentów Polski i państw bałtyckich. Jak tłumaczyła, chodzi o to, by mówić społeczności międzynarodowej o rosyjskich działaniach na Ukrainie i by wojna zakończyła się zwycięstwem Ukrainy i przegraną Rosji” – czytamy w komunikacie.
Marszałek Sejmu spotka się z liderką białoruskiej opozycji
Jak wynika również z komunikatu, „w ocenie Elżbiety Witek spotkania na każdym szczeblu z zagranicznymi politykami są ważne, żeby cały czas przekazywać światu, iż niezbędna jest pomoc dla Ukrainy”.

Marszałek przypomniała też, wynika z komunikatu, że Polska wspiera demokratyczną Białoruś poprzez wydawanie wiz humanitarnych dla białoruskich uchodźców, dzięki czemu mogą oni znaleźć bezpieczne schronienie, działać i rozwijać się. „Marszałek Sejmu wspomniała również, że kryzys migracyjny nie jest sprawą zakończoną, rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej” – czytamy.

„Liderka wolnej Białorusi Swiatłana Cichanouska przypomniała, że przybyła z wizytą do Polski, by wziąć udział w 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi z uznaniem mówiła o pomocy ze strony polskiego rządu i o licznych kontaktach, m.in. z Prezydentem RP, szefami resortów spraw zagranicznych, wewnętrznych i administracji oraz edukacji i nauki” – głosi komunikat.

„Swiatłana Cichanouska podziękowała za wspieranie białoruskich uchodźców. Podkreśliła, że sytuacja wewnętrzna na Białorusi stale się pogarsza, gdyż obecnie represje dotykają nie tylko opozycję polityczną, ale także osoby protestujące przeciwko wojnie na Ukrainie oraz zaangażowaniu Białorusi w działania prowadzone przez Putina” – poinformowała Kancelaria Sejmu.

Premier: Wybory, które nie są demokratyczne nie mogą prowadzić do uznania kogokolwiek za prezydenta kraju

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych