zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Sejmu: Zawsze będziemy potrzebować bezpieczeństwa energetycznego

16:10, 03.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zawsze potrzebowaliśmy i zawsze będziemy potrzebować nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także bezpieczeństwa energetycznego; ono jest naprawdę bardzo ważne – powiedziała w piątek w Świnoujściu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.


Podziel się:   Więcej

– Każda odpowiedzialna władza realizując politykę powinna myśleć perspektywicznie, nie tylko na czas jednej kadencji. I taką odpowiedzialną postawę reprezentował śp. prezydent Lech Kaczyński, a także rząd Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007, bo to wtedy właśnie pojawił się ten projekt, ten pomysł – powiedziała Witek.

– Wynikał on z wielkiej potrzeby bezpieczeństwa. Ponieważ my potrzebujemy, zawsze potrzebowaliśmy i zawsze potrzebować będziemy nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także bezpieczeństwa energetycznego. Ono jest naprawdę bardzo ważne – powiedziała Witek.

Jak mówiła, terminal LNG w Świnoujściu jest „namacalnym dowodem wzrostu tego poczucia bezpieczeństwa”.


Prezydent: Gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE
 
 
 
...
 
Przypomniała, że jeszcze kilka lat temu 90 proc. dostaw gazu pochodziło z Rosji.

– Słyszeliśmy nie jeden raz szantaż w postaci groźby przykręcenia kurka z gazem. Nie mogliśmy (...) – jako państwo ambitne, państwo, które chciało być państwem nowoczesnym, w pełni suwerennym, niezależnym – pozwolić sobie na to, żeby ktokolwiek w ten sposób nas mógł kiedykolwiek szantażować. Trzeba było znaleźć inne kierunki dostawy gazu. Stąd budowa właśnie tego terminala – powiedziała.


„Symboliczny moment”. Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu