zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu: Buntu narodu nie wolno lekceważyć

19:03, 29.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Buntu narodu nie wolno lekceważyć; to rządzący muszą pierwsi wystąpić ze szczerą inicjatywą dialogu, jeśli tego nie zrobią, będą winni społecznemu buntowi o konsekwencjach trudnych do przewidzenia – podkreślił w czwartkowym wystąpieniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

– Polskie kobiety zasługują na najwyższy szacunek. Jestem głęboko przekonany, że w najtrudniejszych momentach naszej historii to właśnie one, kultywując język, tradycje i obyczaje ratowały tożsamość i egzystencję naszego narodu – powiedzial marszałek Senatu w wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

– To kobiety sprawiają, że nasze codzienne życie toczy się harmonijnie i gładko w sposób trochę jakby niezauważalny, a dopiero gdy nasza babcia, mama, żona, córka czy partnerka musi z jakichś powodów się wyłączyć, dostrzegamy, że bez kobiet nasza egzystencja staje się trudna, bezbarwna i irytująca – dodał.

Jak podkreślił, „młodzież to nasza przyszłość i nadzieja na lepsze jutro".

Te dwie „fundamentalne prawdy" – jego zdaniem – każą nam zrozumieć, że obecny protest nie jest dziełem wyimaginowanych ekstremistów, jak chcieliby rządzący, tylko krzykiem buntu ludzi, którym odebrano prawo wyboru do decydowania o swoim życiu.


Grodzki: Wzywam rządzących do dialogu z Narodem; Senat mógłby być dobrym miejscem


Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach

„Masowe protesty narodu to sygnał"


Grodzki ocenił, że obecna władza nie potrafi pojąć, że przekroczyła cienką linię oddzielającą ograniczenia spotykane w każdej dojrzałej demokracji od niemożliwej do zaakceptowania integracji w nasze prawo do prywatności i wolności wyboru. – Nie może pojąć, że zlekceważyła nasze uczucia – dodał marszałek.

– Naród dał jasno i dobitnie znać – mamy dość. Mamy dość, mimo iż zdajemy sobie w pełni sprawę z zagrożeń, jakie niosą masowe protesty w czasach pandemii. Masowe protesty narodu to sygnał, że rządzący utracili rząd dusz Polek i Polaków. Próby dyskredytowania zachowań naszych rodaków to droga donikąd, a straszenie użyciem wszystkich sił do stłumienia manifestacji jest tylko oznaką słabości władz, co w finalnym efekcie przyśpieszy ich upadek – zauważył marszałek Senatu.


Premier apeluje o odwołanie zaplanowanych na piątek protestów

„Agresja fizyczna i słowna niedopuszczalna"


Marszałek Senatu podkreślił, że całkowicie niedopuszczalna jest „agresja fizyczna i słowna chuliganów i zwyrodnialców w stosunku do kobiet, podsycana przez nieodpowiedzialne podpowiedzi polityków".

– To jest głęboko niezgodne z naszą polską tradycją szacunku do kobiet. Wzywam policję do ochrony pokojowo manifestujących ludzi, a protestujących do unikania wszelkich prowokacji, aktów agresji czy wandalizmu – zaapelował Grodzki.

– Buntu narodu nie wolno lekceważyć. Rządzący muszą zrozumieć, co pchnęło go do tak dramatycznego protestu. Narodu nie wolno obrażać, straszyć, czy mu grozić. Żadna strona nie może bezwarunkowo narzucać swojej woli drugiej. Jedynym sposobem jest zaproszenie do rozmów, opartych na uczciwych próbach szukania wyjścia z dramatycznej sytuacji. Naszym fundamentalnym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, aby Polska pogrążyła się w otchłani waśni, kłótni i sporów, osłabiających naszą jedność i energię społeczeństwa – podkreślił.


„Niech gniew skupia się na mnie, na politykach”, a nie tych, których może dotknąć zagrożenie zarażeniem

„Rządzący muszą pierwsi wystąpić ze szczerą inicjatywą dialogu"


– Piłka jest po stronie rządzących. To oni muszą pierwsi wystąpić ze szczerą inicjatywą dialogu. Jeśli tego nie zrobią, będą winni społecznemu buntowi o konsekwencjach trudnych do przewidzenia i przejdą do historii jako grabarze demokracji, praw człowieka i praworządności – oświadczył marszałek Senatu.

Protesty przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w wielu miastach – dużych i mniejszych – całego kraju trwają od zeszłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.


Premier: Zdrowie i życie kobiety jest najważniejsze

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
09-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych