zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu: Cenimy seniorów i dbamy o nich

13:32, 14.11.2018;   autor: akune;   źródło: Twitter, tvpparlament.pl, PAP

– Od 3 lat jestem seniorem. Dziś odebrałem Ogólnopolską Kartę Seniora, którą w Polsce posiada 210 tys. osób. Cenimy seniorów i dbamy o nich – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


Podziel się:   Więcej

14 listopada obchodzimy Dzień Seniora. Jego celem jest propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych oraz zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej.

Z okazji święta w Polsce organizowane są nie tylko darmowe badania, ale także spotkania z seniorami.

W Senacie odbyła się konferencja pt. „Senior w rodzinie”. Jej celem była dyskusja o polityce senioralnej i zaangażowaniu osób starszych w życie społeczne. Konferencję z okazji Dnia Seniora zorganizował marszałek Senatu.

Podczas inauguracji konferencji Stanisław Karczewski podkreślił, że „seniorów w Polsce i Europie jest coraz więcej”. – Społeczeństwa się starzeją, więc musimy dostrzegać ten problem i bardzo dbać o seniorów. To ważne, byśmy odnajdywali dla seniorów dobre miejsce w społeczeństwie – wskazał.

Marszałek podkreślił, że podczas tegorocznej konferencji poruszony zostanie temat „miejsca seniora w rodzinie – czy ma być z rodziną, czy w rodzinie oraz jakie jest to miejsce seniora w rodzinie”. Jak dodał, „bardzo zabiegamy, żeby seniorzy byli aktywni i na ten temat również będziemy dzisiaj rozmawiać. Pewnie też o wielu innych aspektach”.

Podczas konferencji Karczewski zwrócił uwagę, że „w Senacie jest właśnie miejsce do tego typu seminariów, konferencji i rozmów”. Jak wyjaśnił, „w Senacie mamy zdecydowanie niższą temperaturę sporu politycznego i możemy rozmawiać bez politycznego zacięcia”.Marszałek Senatu zachęca seniorów do aktywności
 
 
 
...
 
„Rząd stawia seniorów w centrum uwagi”

Podczas konferencji odczytany został także list od b. premier Beaty Szydło. Przypomniała w nim, że „rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia seniorów w centrum uwagi“.

„Podjęliśmy wiele działań, których celem jest poprawa sytuacji życiowej i materialnej osób starszych w Polsce, ale równie istotne co zmiany w prawie, są edukacja i profilaktyka” – podkreśliła Szydło. Wskazała też, że „starzejące się społeczeństwa to prognozowana przyszłość Europy, również Polski”. „Nie oznacza to, że musimy się bać, ale historia zobowiązuje nas, aby korzystać z tej wiedzy dla kolejnych pokoleń” – podkreśliła.


Premier: przeznaczamy znacznie więcej pieniędzy na wsparcie domów seniora
Cykliczne spotkania

Tegoroczna konferencja to trzecie takie spotkanie poświęcone tematyce osób starszych. W poprzednich latach poruszane były kwestie aktywizacji zawodowej seniorów, a także aktywności seniorów w Internecie.

Celem tych spotkań jest dyskusja o polityce senioralnej i zaangażowaniu osób starszych w życie społeczne. Uczestniczy w nich kilkudziesięciu seniorów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji i inicjatyw obywatelskich. Organizatorem konferencji jest marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


„Aktywne, zdrowe starzenie”. Spotkanie marszałka Senatu z seniorami

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych