zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu i szef WOŚP zapowiadają debatę o psychiatrii dziecięcej

15:54, 12.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef WOŚP Jerzy Owsiak zapowiadają debatę w Senacie o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W czwartek rozmawiali na ten temat w Senacie. Połączą też siły w trakcie 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – licytowane będzie spotkanie z marszałkiem i oprowadzenie po Senacie.


Podziel się:   Więcej

Debata na temat psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej ma się odbyć po 28. finale WOŚP zaplanowanym na 12 stycznia.

– Zgodziliśmy się, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa jest mocno zaniedbana. Tu nie chodzi tylko o pieniądze. Ta dziedzina, jak mało która w medycynie, ewoluuje, są inne oczekiwania pacjentów: mniej formuły zamkniętej, więcej formuły otwartej – wyliczał na konferencji prasowej w Senacie marszałek Grodzki.

– Chcemy zaprosić tych, którzy się tym zajmują i na tym znają, żeby urządzić w Senacie poważną debatę, jak rozwiązać najbardziej palące problemy psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Senat jest otwarty – zadeklarował.

Marszałek wyraził nadzieję, że „coś dobrego z tego wyniknie”.

– Bo wsparcie orkiestry jest bezcenne. Ważne, żeby te pieniądze lokować tak mądrze, aby jak najlepiej służyły chorym przeróżnych specjalności. Temu to będzie służyło. Będziemy to robić na poważnie, po to, by wypracować model wspierania psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej – zapewnił Grodzki.

„To jest ta kropla, która być może będzie drążyła skałę”

Jerzy Owsiak dodał, że jego fundacja rok temu podjęła decyzję o przeznaczaniu środków z 1 proc. na OPP na psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. – Zakupiliśmy 800 łóżek, meble szpitalne, które rozjechały się po 34 oddziałach w całej Polsce. To jest ten pierwszy ruch. To jest ta kropla, która być może będzie drążyła skałę. Zapytałem się marszałka, czy zgodziłby się zwołać po finale (WOŚP – red.) debatę ogólnopolską, abyśmy mogli przedyskutować, jak ratować te oddziały – poinformował Owsiak.

Dodał, że oddziały są zamykane, a te, które funkcjonują, są przepełnione, brakuje lekarzy i personelu medycznego.

Owsiak poinformował też, że podczas 28. finału WOŚP będzie licytowane spotkanie z marszałkiem Grodzkim, obiad i oprowadzanie po budynku Senatu.

Zaprosił też wszystkich do udziału w finale i licytacjach. – Cieszymy się, że Polacy grają razem z nami, bez względu na poglądy – powiedział Owsiak.

Zbiórka na zakup urządzeń dla dziecięcej medycyny zabiegowej

Marszałek Grodzki podkreślił, że udział w licytacji jest dla niego „oczywistą oczywistością, bo nie pamięta finału, w którym by w jakiś sposób nie uczestniczył, choćby prostym datkiem”.

Podczas 28. Finału WOŚP będą zbierane pieniądze na zakup urządzeń dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych