zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu o drugiej turze wyborów: Smutku nie ma. Jest wiele podstaw do optymizmu

13:58, 13.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Jeżeli prezydent Andrzej Duda nie wykorzysta następnych pięciu lat do zasypania tych rowów nienawiści, niechęci, które dzielą nasz naród, to odejdzie w niesławie i historia oceni go źle – powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

Grodzki był proszony w „Onet Rano” o komentarz do podanych rano przez PKW danych z 99,97 proc. obwodów wyborczych, z których wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zdobył 51,21 proc. głosów, a kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski – 48,79 proc.

– Smutku nie ma. Jest wiele podstaw do optymizmu – ocenił Grodzki. Pytany jakie to podstawy, marszałek Senatu mówił o warunkach, w jakich warunkach przebiegała kampania wyborcza Trzaskowskiego.

– Jak miał mało czasu na zebranie podpisów, jakie były nierówne reguły gry, jak cała machina państwa, łącznie z propagandową telewizją zwaną publiczną, a tak naprawdę rządową, rzuciła się po to, by go oczernić, żeby zrobić z niego łajdaka. I to wszystko razem przyniosło obozowi rządzącemu wygraną ledwo-ledwo – podkreślił.
<
– To jest dla mnie podstawa do optymizmu, bo mam wrażenie, że to ostatnie wybory, które wygrało PiS. Nie chcę używać określenia +moralny zwycięzca+, bo to mi przypomina mecze reprezentacji Polski: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor, ale dla mnie Rafał Trzaskowski jest ogromnym zwycięzcą tej kampanii, bo przekonał do siebie ponad dziewięć milionów ludzi i ten potencjał należy wykorzystać – dodał Grodzki.


Dane PKW z 99,97 proc. komisji: Andrzej Duda – 51,21 proc, Rafał Trzaskowski – 48,79 proc.
Marszałek Senatu pytany, co teraz powinien zrobić Andrzej Duda, Grodzki powiedział, że „może jego wiara jest naiwna, aczkolwiek wiara czyni cuda, ale zacząłby od drobnych gestów". – Nie chciałbym być nazwany gorszym od koronawirusa, gorszym sortem, czy innymi bardzo nieeleganckimi inwektywami – powiedział.

– To są początki. Jeżeli prezydent Duda nie wykorzysta następnych pięciu lat do zasypania tych rowów nienawiści, niechęci, które dzielą nasz naród, to odejdzie w niesławie i historia oceni go źle – stwierdził Grodzki.

Jak zaznaczył, szykuje się „druga i ostatnia” kadencja Andrzeja Dudy jako prezydenta. – To nie jest Rosja Putina, gdzie można zapewnić komuś dożywotnią prezydenturę – dodał marszałek Senatu.


Dane PKW z 99,97 proc. obwodów: Duda wygrał w sześciu województwach, a Trzaskowski w dziesięciu

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
13-08-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych