zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu: Oczekujemy kandydata ponadpartyjnego na RPO

21:25, 13.05.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Oczekujemy, że Sejm wyłoni kandydata na RPO, który będzie popierany nie tylko przez jedną siłę polityczną; Rzecznik nie powinien służyć ani partii rządzącej, ani opozycyjnej, ale obywatelom – powiedział dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki po głosowaniu ws. RPO.


Podziel się:   Więcej

Senat w czwartek nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Poparło go 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty.

– Senat w swojej zbiorowej mądrości uznał, że pan poseł Bartłomiej Wróblewski nie może zostać zaakceptowany. W głosowaniu znalazło to wyraz – powiedział dziennikarzom marszałek Grodzki, komentując wynik tego głosowania.

Dodał, że senatorowie uznali, tak jak w przypadku Piotra Wawrzyka, iż „nie mogą udzielić rekomendacji kolejnemu partyjnemu kandydatowi”.


Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich
– Dali bardzo jasny sygnał, aby ugrupowania sejmowe, zarówno opozycyjne, jak i sprawujące władze podjęły w końcu dialog i próbę wypracowania kandydata kompromisowego, który byłby do zaakceptowania dla obu stron – podkreślił Grodzki.

– Nie chcę apelować, nie chcę prosić, ale chciałbym zasugerować, że to jest jedyna droga do tego, abyśmy wybrali Rzecznika Praw Obywatelskich, który będzie służył obywatelom, a nie partii rządzącej, partii opozycyjnej czy innym siłom – przekonywał marszałek.


Wróblewski: Mam nadzieję, że w kolejnym podejściu Senat powoła RPO
Zaznaczył, że takie jest właśnie czwartkowe przesłanie z Senatu.

– Oczekujemy na propozycję kandydata, który będzie zaakceptowany w Sejmie szerzej, niż tylko przez jedną stronę sceny politycznej i który zyska wtedy zapewne łatwo akceptację w Senacie – powiedział marszałek Grodzki.


Senatorowie KO: Wróblewski nie nadaje się na RPO