zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu powoła zespół do badania konstytucyjności ustaw

16:17, 05.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w Brukseli, że w kierowanej przez niego Izbie powstanie stały zespół, którego zadaniem będzie badanie zgodności z konstytucją ustaw trafiających do Senatu. Kontrola konstytucyjności stanowi zgodnie z art. 188 ustawy zasadniczej jest to kompetencja Trybunału Konstytucyjnego.


Podziel się:   Więcej

– Niedługo powołam stały zespół, wypracowujemy formułę, złożony z wybitnych polskich prawników do oceny konstytucyjności ustaw, które wpływają do Senatu. Zarówno tych, które wpłyną, jak i tych, które były w przeszłości – oświadczył powiedział w Brukseli marszałek Senatu.

Tomasz Grodzki przypomniał, że w Senacie została powołana grupa robocza złożona z konstytucjonalistów, posłów, senatorów i ekspertów po niedawnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak tłumaczył, stało się to, by – jeśli będzie potrzeba skonstruowania nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – Izba Wyższa była gotowa i wyszła z odpowiednią inicjatywą.

Poparcia marszałkowi Senatu udzielił były premier Donald Tusk. Nazwał on Grodzkiego nieprzypadkowym bohaterem polskiej demokracji w ostatnim czasie. Jego zdaniem „zmiana w Senacie” i „świetna inauguracja sprawowania urzędu przez marszałka” dała ludziom „nową nadzieję”.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej orzekanie o zgodności ustaw i innych przepisów prawa z Ustawą Zasadniczą (a także np. z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi) stanowi właściwość Trybunału Konstytucyjnego, nie zaś gremium mianowanego przez senatorów.


Zybertowicz: TK powinien być organem, który wykonuje interpretacje prawa

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych