zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu: Relacje marokańsko-polskie są od lat bardzo dobre

20:45, 27.05.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Relacje marokańsko-polskie są od lat bardzo dobre. Mamy wspólny pogląd na ogromną większość spraw dotyczących Maroka i Polski - powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z przewodniczącym Izby Reprezentantów (izby niższej marokańskiego parlamentu) Rachidem Talbim El Alamim.


Podziel się:   Więcej

Celem wizyty w Maroku jest promowanie zacieśniania więzi parlamentarnych, ekonomicznych i turystycznych z Królestwem Marokańskim, z którym od lat Polskę łączą bardzo dobre relacje.

Istotnym celem wyjazdu do Maroka jest także próba przekonania gospodarzy do mocniejszego potępienia agresji Rosji na Ukrainę i przekazanie polskiego stanowiska w tej sprawie, a także wznowienie dialogu parlamentarnego na najwyższym szczeblu po dłuższej przerwie spowodowanej m.in. pandemią COVID-19, również w świetle nowych wyzwań, jakie stawia obecna sytuacja międzynarodowa zarówno w Europie, jak i w Afryce.

W skład delegacji wchodzą wiceprzewodniczący senackiej Grupy Polsko-Marokańskiej Aleksander Pociej oraz senator Marek Borowski.

Tematy rozmów


Senacka delegacja spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów (izby niższej marokańskiego parlamentu) Rachidem Talbim El Alamim. Rozmawiano o stabilizacyjnej roli Maroka w regionie oraz współpracy politycznej, społecznej i gospodarczej tego kraju z Polską i Unią Europejską.

– Relacje marokańsko-polskie są od lat bardzo dobre. Mamy wspólny pogląd na ogromną większość spraw dotyczących Maroka i Polski, ale również spraw międzynarodowych, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa i konfliktów, które toczą się w różnych częściach świata – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu z Rachidem Talbim El Alamim.

Oświadczenie o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej


Marszałek Senatu i senatorzy spotkali się z przewodniczącym Izby Doradców (izby wyższej w Maroku) Enaamem Mayarą. Podpisano oświadczenie o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej między marokańską Izbą Doradców a polskim Senatem oraz dialogu na rzecz zakończenia agresji Rosji na Ukrainę.

Marszałek Tomasz Grodzki i przewodniczący Enaam Mayara zadeklarowali „pragnienie ustanowienia regularnego dialogu parlamentarnego, który przyczyni się do ujednolicenia perspektyw i osiągnięcia wspólnych aspiracji w zakresie promowania pokoju, stabilności i rozwoju”.

Polska i Maroko nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1959 r. Ostatni raz senacka delegacja złożyła wizytę w tym kraju osiem lat temu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zauważył, że Marokańczycy i Polacy podzielają wiele wspólnych wartości, które spajają świat, w tym poszanowanie praw człowieka, stabilności i zrozumienia dla różnorodności.

Najważniejsze jest to, że w czasach, gdy świat zmaga się z różnymi jawnymi czy niejawnymi konfliktami od Sahelu po Ukrainę, łączy nas pragnienie, aby wszystkie te wojny i konflikty jak najszybciej w sposób pokojowy się zakończyły – ocenił.

Polska delegacja złożyła wieniec na grobie Mohammeda V i Hassana II. Król Muhammad w 1954 r. doprowadził do odzyskania przez Maroko niepodległości.


Marszałek Senatu z wizytą w Maroku

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych