zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu rozpoczął dwudniową wizytę w Niemczech

19:23, 16.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozpoczął w czwartek dwudniową oficjalną wizytę w Niemczech na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu Reinera Haseloffa. Spotkał się z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke - podało Centrum Informacyjne Senatu.


Podziel się:   Więcej

Według komunikatu Centrum Informacyjnego Senatu marszałek Grodzki przybył do Niemiec na zaproszenie swojego odpowiednika, przewodniczącego Bundesratu Reinera Haseloffa, z którym ma spotkać się w piątek. Marszałkowi Senatu w wizycie towarzyszą: wicemarszałek Michał Kamiński, przewodniczący senackiej grupy polsko-niemieckiej Beniamin Godyla oraz senator Mariusz Gromko.

W czwartek delegacja Senatu odwiedziła Poczdam, gdzie spotkała się z premierem Brandenburgii i byłym przewodniczącym izby wyższej niemieckiego parlamentu Dietmarem Woidke.

W oświadczeniu dla prasy po spotkaniu marszałek Grodzki podkreślił, że polska delegacja rozpoczęła wizytę w Niemczech od spotkania z przyjacielem Polski. - Premier Dietmar Woidke wielokrotnie swoimi działaniami udowodnił, że mimo, iż dzieli nas niewielka rzeka, lepiej budować mosty, nawiązywać kontakty, niż traktować siebie z nieufnością – mówił Grodzki cytowany w komunikacie.

Marszałek nawiązał też do pierwszego ich spotkania, które miało miejsce w styczniu 2020 roku w Warszawie, kiedy premier Brandenburgii pełnił funkcję szefa Bundesratu. - Widzieliśmy się na początku pandemii, teraz mam nadzieję, że nasze ponowne spotkanie może oznaczać powolny koniec tej pandemii - zaznaczył Grodzki.


Marszałek Senatu złoży wizytę w Paryżu
- Obaj podzieliliśmy opinię, że silny głos Bundesratu i Senatu RP w budowie atmosfery przyjaźni, dialogu i współpracy może przyczynić się do tego, że oba nasze narody zyskają na tym gospodarczo, społecznie i w odniesieniu do kwestii zjednoczonej Europy - podkreślił Grodzki. Dodał, że cała rozmowa z udziałem członków delegacji była nacechowana duchem dialogu, podzielania wspólnych wartości, zrozumienia, że tylko wspólna, zjednoczona Europa może stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata.

Marszałek poinformował też swojego rozmówcę o utworzeniu Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej, na której czele stanął obecny w składzie delegacji senator Beniamin Godyla. Podziękował także premierowi Woidke za to, że proces ustanowienia centrum upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie jest – jak to powiedział - na dobrej ścieżce do realizacji.

Według komunikatu, Woidke powiedział, że rozmowy obu delegacji dotyczyły przyszłej współpracy między Polską a Niemcami oraz tego, „jak dalej będą się zbliżać nasze narody”. Premier Brandenburgii wyraził przekonanie, że stosunki polsko-niemieckie będą równie ważne także dla przyszłego rządu federalnego, który wyłoniony zostanie po zaplanowanych na koniec września wyborach do Bundestagu. - Jestem bardzo optymistyczny co do tego, że nasze partnerstwo, nasza współpraca, będą równie intensywnie kontynuowane – podkreślił Woidke cytowany w komunikacie. - Wiemy dokładnie, jak ważna jest dobra współpraca i że wiele rzeczy możemy osiągnąć właśnie wspólnie - dodał.


Terlecki o wizycie Grodzkiego w Brukseli: Senat nie jest MSZ
Marszałek Senatu odwiedził także w Poczdamie siedzibę Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji, która od 30 lat umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców oraz dofinansowuje i wspiera merytorycznie polsko-niemieckie projekty z zakresu m.in. edukacji, kultury, różnorodności, ekologii i sportu. Jak czytamy w komunikacie, „marszałek wysoko ocenił działania organizacji, interesował się także szczegółami nawiązywania kontaktów między młodzieżą z obu krajów”. - My niedługo będziemy przekazywać pałeczkę w sztafecie pokoleń i takie organizacje jak ta, to jest przyszłość naszych relacji - powiedział Grodzki.

W piątek Grodzki spotka się w Berlinie z przewodniczącym Bundesratu i premierem Saksonii-Anhaltu Reinerem Haseloffem, będzie także wraz z delegacją uczestniczył w 1008. posiedzeniu Bundesratu. Marszałek będzie także rozmawiał z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem oraz pierwszym burmistrzem Hamburga Peterem Tschentscherem; spotka się też z wiceprzewodniczącą Bundestagu Petrą Pau.

Ze swoimi rozmówcami Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki zamierza poruszyć m.in. temat dalszej walki z pandemią COVID-19 i związane z nim zagadnienie swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Przewidywane są również rozmowy na temat sytuacji Polaków w Niemczech, współdziałania Polski i Niemiec w bieżących sprawach unijnych oraz temat współpracy sąsiedzkiej, w tym dokończenia linii kolejowej Szczecin-Berlin.


W poniedziałek marszałek Senatu w Akwizgranie weźmie udział we wręczeniu nagrody „Polonicus 2021”