zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu spotkał się z kandydatką na RPO

18:39, 20.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z kandydatką na Rzecznika Praw Obywatelskich mec. Zuzanną Rudzińską–Błuszcz; tematem spotkania była procedura powołania RPO – poinformowano we wtorek na Twitterze Senatu.


Podziel się:   Więcej

W środę o godz. 9 Sejm wznowi odroczone we wtorek obrady; w porządku wieczornych głosowań jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Rudzińska–Bluszcz jest jedyną zgłoszoną kandydatki na RPO.

5 października sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Rudzińskej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za jej kandydaturą, jednak głosowanie zostało unieważnione.

Sejm miał głosować nad kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz 7 października, jednak głosowanie to zostało wówczas zdjęte z porządku obrad.

1050 organizacji społecznych popierających kandydaturę Rudzińskiej–Bluszcz zwróciło się do marszałek Elżbiety Witek i Prezydium Sejmu o umożliwienie kandydatce na RPO wystąpienia na sejmowej sali obrad przed głosowaniem nad jej kandydaturą.

Kandydaturę wspieranej licznie przez organizacje pozarządowe mec. Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły w sierpniu kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

9 września upłynęła 5-letnia kadencja rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, ale – zgodnie z ustawą o rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych