zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu spotkał się z prezydent i premier Mołdawii

21:05, 25.01.2023;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w środę w Kiszyniowie z prezydent Mołdawii Maią Sandu, z premier Natalią Gavrilit oraz z minister zdrowia Alą Nemerenco; rozmowy dotyczyły członkostwa Mołdawii w UE i polskiego wsparcia w tej kwestii – poinformowało Centrum Informacyjne Senatu.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Grodzki we wtorek i środę przebywa z wizytą w Kiszyniowie na zaproszenie przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Igora Grosu. W środę marszałek spotkał się m.in. z prezydent Mołdawii Maią Sandu, premier Natalią Gavrilit oraz minister zdrowia Alą Nemerenco.

Marszałek Senatu poinformował, że rozmowy z prezydent Sandu dotyczyły m.in. wspierania europejskich aspiracji Mołdawii. Jak podkreślił, Polska jednoznacznie popiera wniosek Kiszyniowa o członkostwo w Unii Europejskiej, zapewnił też o tym w rozmowie prezydent Sandu.

Według komunikatu, strona polska zaoferowała możliwość szkoleń w Senacie dla pracowników mołdawskiej administracji oraz pomoc ludzi, którzy wprowadzali Polskę do Unii Europejskiej, prowadząc negocjacje akcesyjne. – Ta oferta została przyjęta z dużym zadowoleniem – mówił Grodzki cytowany przez CIS.

Dodał, że w rozmowach pojawił się także temat walczącej z rosyjską agresją Ukrainy i pomocy dla tego kraju. –Rozmowa była niezwykle inspirująca, pokazująca dobrostan stosunków mołdawsko-polskich i sądzę, że będzie kolejnym etapem dalszej dobrej współpracy i wspierania Senatu w drodze Mołdawii do Unii Europejskiej – stwierdził marszałek Grodzki.

Spotkanie z premier Mołdawii


Wsparcie Polski dla mołdawskiego członkostwa w UE Grodzki zaakcentował również w rozmowie z premier Gavrilit. Podkreślił, że w tej sprawie – podobnie jak wobec wojny w Ukrainie – istnieje w Polsce zgodność wszystkich sił politycznych. Ponowił też ofertę szkolenia mołdawskich urzędników, która została bardzo dobrze przyjęta przez premier Gavrilit. – To bardzo dobry pomysł, aby podnieść intensywność relacji między instytucjami, bo potrzebujemy pomocy – powiedziała cytowana w komunikacie mołdawska premier.

CIS wskazuje też, że rozmowy dotyczyły także wojny w Ukrainie, sytuacji gospodarczej Mołdawii oraz współpracy między oboma krajami. Premier Natalia Gavrilit zadeklarowała gotowość zacieśnienia wzajemnych relacji handlowych i ekonomicznych.

Spotkanie z Minister zdrowia Mołdawii


Grodzki wraz z delegacją spotkał się także z mołdawską minister zdrowia, Alą Nemerenco. – Rozmowy dotyczyły problemów ochrony zdrowia, które – jak zauważył prof. Tomasz Grodzki – są podobne zarówno w Mołdawii jak i w Polsce. Chodzi między innymi o braki funduszy, niedobór kadr czy niewydolność systemu, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Dyskutowano także o szkoleniach młodych adeptów medycyny, zwłaszcza medycyny zabiegowej np. z technik małoinwazyjnych, które – co podkreślił Marszałek Senatu – w Polsce są dość dobrze rozwinięte, a w Mołdawii dopiero raczkują” – podkreśliło w komunikacie CIS.

Marszałek Senatu odwiedził też mieszczącą się w Kiszyniowie jedyną mołdawską wyższą uczelnię medyczną – Państwowy Uniwersytet Medycyny i Farmacji Republiki Mołdawii im. Nicolae Testemitanu, gdzie rozmawiał z władzami uczelni, kadrą naukowo–dydaktyczną i studentami. Jak wskazuje CIS, studenci zainteresowani byli m.in. polsko–mołdawską współpracą naukową, uznawaniem dyplomów, możliwościami staży i praktyk na uczelniach medycznych i w szpitalach w Polsce oraz polską transplantologią.

Spotkanie z Polonią


Grodzki spotkał się również z przedstawicielami mołdawskiej Polonii. Podczas wizyty w Mołdawii marszałkowi towarzyszy delegacja: senator Marcin Bosacki (KO), Wiceprzewodniczący Polsko–Mołdawskiej Grupy Parlamentarnej, senator Joanna Sekuła (KO), Zastępca Przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, członkowie Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii senatorowie Janusz Gromek (KO) i Ryszard Świlski (KO) oraz szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.