zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem

22:05, 17.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Drugiego dnia wizyty w Niemczech marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z przewodniczącym Bundesratu Reinerem Haseloffem - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Senatu. „Senat RP uczyni wszystko, aby Polska pozostała w kręgu cywilizacji europejskiej” - powiedział Grodzki w Bundesracie.


Podziel się:   Więcej

Centrum Informacyjne Senatu w wydanym w piątek komunikacie poinformowało, że w drugim i ostatnim dniu swojej oficjalnej wizyty w Niemczech marszałek Senatu rozmawiał w Berlinie z przewodniczącym Bundesratu i premierem Saksonii-Anhalt dr. Reinerem Haseloffem, premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem, pierwszym burmistrzem Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg dr. Peterem Tschentscherem, a także wiceprzewodniczącą Bundestagu - Petrą Pau. Tematami rozmów były między innymi współpraca międzyparlamentarna i regionalna, współdziałanie na arenie europejskiej oraz kwestie ekonomiczne i społeczne.

Jak poinformował CIS, marszałek Senatu wraz z delegacją, w skład której wchodzili wicemarszałek Senatu - Michał Kamiński, przewodniczący senackiej grupy polsko-niemieckiej - senator Beniamin Godyla oraz senator Mariusz Gromko, przysłuchiwał się także obradom 1008. sesji Bundesratu.

Witając polską delegację podczas rozpoczęcia posiedzenia Bundesratu, przewodniczący Reiner Haseloff - relacjonuje CIS - powiedział, że wymiana myśli między oboma krajami ma ogromne znaczenie. - Wspaniała regionalna współpraca transgraniczna, współpraca między województwami, jak i wizyty wzajemne są żywym świadectwem intensywności naszych stosunków - podkreślił. W rozmowie z Grodzkim ocenił relacje polsko-niemieckie jako dobre i podkreślił rolę Jana Pawła II, Solidarności i opozycjonistów polskich na drodze do wolności. - To, co nas łączy i jest wspólne jest znacznie ważniejsze, niż mogące się pojawiać trudności - podkreślił.

Grodzki podczas posiedzenia Bundesratu oświadczył, że „trudne tematy we wzajemnych relacjach tylko mobilizują do tego, by szukać najlepszych rozwiązań dla obywateli obu krajów oraz dla Europy w trosce o przyszłe pokolenia”. - W materii budowania mostów, szukania rozwiązań i kompromisów w Senacie znajdą państwo sojuszników - powiedział. Podkreślił także, że Senat RP uczyni wszystko, aby Polska pozostała w kręgu cywilizacji europejskiej, co jak zaznaczył - w tym regionie, skażonym latami sowieckiej dominacji jest szczególnie ważne.

„Wzmacnianie parlamentarnej części Trójkąta Weimarskiego”


Obaj rozmówcy poruszyli temat współdziałania w ramach Unii Europejskiej oraz konieczności niezbędnych reform we Wspólnocie. Wymienili także poglądy w temacie gazociągu Nord Stream 2.

Według CIS Grodzki poinformował przewodniczącego Haseloffa o ukonstytuowaniu w Senacie grupy polsko-niemieckiej, zwrócił się także do niego o wsparcie w sfinalizowaniu procesu ustanowienia centrum upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie.

W rozmowie z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem marszałek Senatu podkreślił, że polska delegacja traktuje wizytę w Niemczech „jako wzmacnianie parlamentarnej części Trójkąta Weimarskiego”, który - jak powiedział - uważa za rodzaj kręgosłupa „przynajmniej w tej części Europy, który będzie miał istotny głos w tym, w jakim kierunku Europa będzie się rozwijać”. - W Senacie RP jest ciągłe przekonanie, że i Bundesrat, i Senat mogą dać silny głos, aby wspierać dobre relacje miedzy naszymi regionami, krajami i budować wspólną, silną, przyjazną dla naszych obywateli Europę - zaznaczył Grodzki.

W trakcie rozmowy podkreślano, jak istotne znacznie dla współpracy między państwami ma wspólna, zjednoczona Europa i strefa Schengen, a także współpraca młodzieży z Polski i Niemiec. Rozmawiano także o kwestii przywrócenia Odry jako drogi wodnej oraz o współpracy w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, szerzącego się w obu krajach.

Jaka czytamy w komunikacie, rozmowa Grodzkiego z pierwszym burmistrzem Hamburga Peterem Tschentscherem dotyczyła wzmacniania współpracy Senatu RP i Bundesratu oraz współpracy regionalnej. Jak powiedział Peter Tschentscher, wizyta polskiej delegacji jest dla niego wyrazem „ciągle dobrej współpracy izb wyższych parlamentów Polski i Niemiec”; wyraził także nadzieję, że „przyczyni się ona do umocnienia tych więzi”.

Premier: Państwo polskie stoi na straży wolności i bezpieczeństwa wszystkich obywateli
Rozmawiano także o współpracy w ramach Unii Europejskiej. Marszałek Grodzki podkreślił rolę Konferencji dla przyszłości Europy w jej przyszłym funkcjonowaniu. - Tylko razem możemy być równoważnym partnerem w gospodarce światowej wobec rosnących aspiracji wielu krajów - od Chin po obie Ameryki - podkreślił marszałek.

W dyskusji poruszono też - informuje CIS - kwestie klimatu i konieczności osiągnięcia neutralności klimatycznej, a także kwestię współpracy Hamburga, Szczecina i Darłowa jako miast portowych. Marszałek Senatu wskazał przy tym, że doświadczenie Hamburga w tej kwestii może być pomocne dla Polski. Grodzki przekazał także Tschentscherowi zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce, po tym jak zgodnie z kalendarzem Bundestagu obejmie on funkcję jego przewodniczącego w listopadzie 2022 roku.

Na zakończenie wizyty w Niemczech Marszałek Senatu spotkał się z wiceprzewodniczącą Bundestagu, Petrą Pau, z którą rozmawiał między innymi o współpracy międzyparlamentarnej i transgranicznej, której istotnym elementem mogłaby być modernizacja linii kolejowej Szczecin-Berlin. Rozmowy dotyczyły również zielonej energii oraz problemów związanych z gazociągiem Nord Stream 2.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie zmian w programie Rodzina 500 plus

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych