zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o samorządzie i wyborach prezydenckich

18:40, 30.06.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Przebywający w województwie opolskim marszałek Senatu Tomasz Grodzki opowiedział się za dalszym rozwojem silnych samorządów terytorialnych. Mówiąc o wyborach prezydenckich powiedział, że jest to wybór pomiędzy dwoma wizjami Polski, a nie dwoma kandydatami.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas wizyty w województwie opolskim we wtorek rozmawiał w Pawłowicach z samorządowcami z okazji 30. rocznicy funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. W stolicy regionu polityk spotkał się m.in. z młodzieżą szkolną oraz kadrą opolskich szpitali.

Marszałek Grodzki podkreślił, że w jego ocenie powstanie i funkcjonowanie samorządu terytorialnego w Polce jest jednym z największych osiągnięć naszego państwa po roku 1989. Jak zaznaczył, obecnie samorządy zmagają się z wieloma poważnymi problemami, wynikającymi m.in. z nieprawidłowo przeprowadzonej - w ocenie marszałka - reformy oświatowej.

– Samorządy w obecnych czasach zmagają się z wieloma ważnymi problemami, o których trzeba rozmawiać. Raz, że nie są ulubieńcami władzy, która zmierza do centralizacji. Po drugie w sposób szczególnie bolesny dotknęła samorządy, ich szpitale i inne instytucje epidemia koronawirusa. Po trzecie ich problemem jest subwencja oświatowa - wyliczał Grodzki.
Odnosząc się do wyborów prezydenckich, marszałek Senatu przypomniał, że do drugiej tury z walczącym o reelekcję Andrzejem Dudą stanie samorządowiec - Rafał Trzaskowski.

– Zbliżają się wybory prezydenckie, w których wystartuje przedstawiciel samorządu nieszczególnie lubianego przez rządzonych. Te wybory zdecydują, czy wybierzemy umacnianie demokracji, czy skręcimy w kierunku rządów autorytarnych. Te wybory zdecydują czy będziemy wybierać wspólnotę, czy zostaniemy okopani w swoich obozach, rozdzieleni rowem nienawiści, który dzieli ten naród. Nie możemy na to pozwolić i mamy tego dosyć. W tych wyborach to nie jest walka między dwoma kandydatami, a dwoma wizjami Polski, bo wybór pierwszej osoby w państwie będzie w sposób istotny oddziaływał na wszystkie aspekty naszego życia – powiedział Grodzki.

Zdaniem marszałka Senatu należy pamiętać, że rolą Prezydenta RP jest stanie na straży konstytucji i budowanie wspólnoty narodowej przy uszanowaniu różnorodności wszystkich jej uczestników.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych