zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z wizytą w Brukseli

20:26, 02.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozpoczął w czwartek wizytę w Brukseli, gdzie weźmie udział w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza oraz spotka się z wiceprzewodniczącą PE Robertą Metsolą.


Podziel się:   Więcej

Jak poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjnego Senatu, marszałkowi Grodzkiemu towarzyszy w Brukseli senator Koalicji Obywatelskiej Halina Bieda. Oboje mają wziąć udział w piątek w 7. Szczycie Przewodniczących Parlamentów Członkowskich Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, który odbędzie się w Parlamencie Europejskim.

Unia dla Śródziemnomorza to organizacja, skupiająca 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Jej celem jest nadawanie nowej dynamiki współpracy w basenie Morza Śródziemnego. Szczyt przewodniczących parlamentów krajów członkowskich poświęcony będzie zmianom klimatycznym w regionie Morza Śródziemnego i wynikającym z nich zagrożeniom.

Marszałek Senatu RP - jak poinformowało CIS - zabierze głos w dyskusji. Przewodniczący parlamentów mają także przyjąć wspólną deklarację. Jest w niej między innymi wezwanie społeczności międzynarodowej do implementacji postanowień tegorocznego szczytu klimatycznego COP26 z Glasgow i wezwanie wszystkich państw członkowskich do nasilenia działań adaptacyjnych w celu zminimalizowania negatywnych skutków zmiany klimatu oraz osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i odporności na zmiany klimatyczne.

„Interweniowałem u ministrów MSWiA, aby z polskich stalowni był sprzęt i materiały do budowy zapory na granicy”
W projekcie deklaracji - według CIS - znalazł się także apel o przyspieszenie przejścia na sprawiedliwe, odporne, neutralne dla klimatu i zasobooszczędne gospodarki w celu ograniczenia średniego wzrostu temperatury na świecie do 1,5°C, zatrzymania i odwrócenia procesu utraty różnorodności biologicznej oraz zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

W obradach 7. Szczytu Przewodniczących Parlamentów Członkowskich uczestniczyć mają także m.in. obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oraz aktywistka klimatyczna Greta Thunberg.

Marszałek Grodzki ma się spotkać się z Robertą Metsolą, wiceprzewodniczącą PE oraz kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącą europarlamentu.

Grodzki i Metsola - jak przypomniano w komunikacie CIS - spotkali się już w Warszawie 28 października br. Rozmawiali wówczas m.in. o kwestiach praworządności i sądownictwa w Polsce, sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz współpracy Parlamentu Europejskiego z parlamentami narodowymi.

Prezydent zgodził się na pobyt żołnierzy Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych