zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu: Trzeba dokończyć repatriację

08:04, 03.05.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

– Ważne jest, żebyśmy wreszcie zakończyli proces repatriacji. To jest nasz wyrzut sumienia. Przez wiele lat nie potrafiliśmy sprowadzić Polaków mieszkających w Kazachstanie – powiedział w czwartek w programie „Gość Wiadomości” Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu, który odpowiada za kontakty z około 20-milionową Polonią, mówił m.in. o obchodzonym 2 maja Dniu Polonii i Polaków za Granicą.


Podziel się:   Więcej

Stanisław Karczewski podkreślił, że musimy przyspieszyć działania w sprawie repatriacji. Wyjaśnił, że bardzo by chciał, aby w każdym województwie powstał ośrodek adaptacyjny, gdzie przyjeżdżający Polacy mogliby doszlifować język polski lub nauczyć się go, poznać historię i zaadaptować się w Polsce.

Marszałek Senatu wystosował apel do marszałków wszystkich województw, żeby tworzyli takie ośrodki adaptacyjne dla Polaków. Stanisław Karczewski wyjaśnił, że w tej chwili Polacy przyjeżdżają zza wschodniej granicy, przede wszystkim z Kazachstanu, ale później – jak mówił – „takie miejsca będą potrzebne dla innych, którzy będą chcieli przyjechać”.

Stanisław Karczewski dodał, że według szacunków władz, do Polski chce wrócić z Kazachstanu między 10 a 15 tysięcy mieszkających tam Polaków.


Prezydent: Flaga ma moc budującą wspólnotę, ważną szczególnie poza Polską
 
 
 
...
 
2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Zostało ustanowione po by służyć umacnianiu poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.

Święto zostało ustanowione w 2002 r. uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskanie niepodległości. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie.

W kwietniu 2017 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o repatriacji. Dotyczy ona głównie Polaków mieszkających na terenie byłego Związku Radzieckiego. Na jej podstawie między innymi powołano Pełnomocnika Rządu do Spraw Repatriacji i Radę do Spraw Repatriacji, której pierwsze posiedzenie odbyło się w marcu 2018 r.

Ustawa pozwala na tworzenie ośrodków adaptacyjnych i wsparcie socjalne, w tym dopłaty do czynszu czy kosztów kupna mieszkania. Według danych MSWiA, w 2018 r. do Polski wróciło około 600 repatriantów. W zdecydowanej większości były to osoby polskiego pochodzenia z Kazachstanu. Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych – 10 mln. Inne duże skupiska są w Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na Litwie, Białorusi i Ukrainie.


Karta Polaka rozszerzona na wszystkie kraje świata. Sejm przyjął nowelę
Polacy poza granicami kraju

Polonią określa się polskich emigrantów oraz ich potomków. Natomiast osoby mieszkające na terenach, które w przeszłości należały do państwa polskiego, a w wyniku zmiany granic znalazły się poza nim, uznaje się za Polaków. Dlatego mówimy: Polacy na Litwie, Polacy na Ukrainie czy Polacy w Czechach.

Polonia na świecie wywodzi się z kilku fal migracji. Pierwsza – po powstaniach narodowych w XIX wieku, kierowała się głównie do Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec i Ameryki Północnej. Druga to emigracja zarobkowa w II połowie XIX wieku aż do 1939 r., wówczas robotnicy wyjeżdżali głównie do Francji, Belgii i Niemiec, a chłopi do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny. Do kolejnej fali doszło wskutek II wojny światowej oraz z przyczyn politycznych po wojnie, ponieważ komunistyczne władze zakazały powrotu wielu Polakom walczącym w siłach zbrojnych na Zachodzie.

Później – w latach 1968-1971 – była to emigracja pomarcowa, kraj wówczas opuściło wielu polskich Żydów na skutek prześladowań antysemickich. W latach 80. doszło do licznej emigracji z powodów ekonomicznych i politycznych. Ostatnia fala to emigracja zarobkowa po 1989 r., głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Austrii, Włoch, Kanady i Stanów Zjednoczonych.


Karta Polaka obejmie cały świat. Rząd przyjął projekt noweli

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych