zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu udaje się na Ukrainę w rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką

16:51, 14.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski udaje się w piątek na Ukrainę, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką. Karczewski weźmie udział w uroczystościach na polskim cmentarzu wojennym; spotka się też z harcerzami i Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego.


Podziel się:   Więcej

Marszałkowi Karczewskiemu podczas wyjazdu do Kostiuchnówki będą towarzyszyli senatorowie Grażyna Sztark (PO), Ryszard Bonisławski (PO) i Andrzej Pająk (PiS).

W piątek marszałek Senatu odwiedzi ośrodek i Izbę Tradycji Legionowej, a później Polską Górę, Redutę Piłsudskiego i Polski Lasek. Wieczorem Karczewski spotka się z harcerzami w Polskim Lasku. Zaplanowano tam wspólne zapalenie zniczy i modlitwę harcerską na polskim cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają legioniści, którzy polegli tu w bitwie w 1916 r.

W sobotę Karczewski odwiedzi Wołczeck, Kukle, Jabłonkę i Maniewicze.

Mija 103. rocznica bitwy pod Kostiuchnówką. Opowie o niej superprodukcja „Legiony”
Po południu w sobotę marszałek Senatu będzie uczestniczył w uroczystościach w Polskim Lasku; weźmie udział w apelu harcerskim, mszy świętej, uroczystości poświęcenia zrekonstruowanej kaplicy legionowej, złoży też kwiaty i zapali znicze. Następnie zaplanowano piknik, na którym przewidziano spotkanie z organizacjami Polaków żyjących w Łuckim Okręgu Konsularnym i spotkanie z harcerskim hufcem Wołyń. Po nim przewidziano spotkanie z władzami lokalnymi.

Marszałek Senatu objął patronat honorowy nad uroczystością „O obrońcach naszych polskich granic” w Kostiuchnówce. Organizatorem patriotycznych uroczystości są Harcerze Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to już 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.

W bitwie pod Kostiuchnówką pierwszy raz wszystkie trzy brygady Legionów wspólnie stanęły do walki. Starcie trwało dwa dni – od 4 do 6 lipca 1916 r. Przewaga wroga była potężna – na jednego legionistę przypadało czterech Rosjan, a sojusznicze oddziały węgierskich honwedów wycofały się już w pierwszym dniu bojów. Bitwa zakończyła się wycofaniem armii austro–węgierskiej, w której skład wchodziły Legiony. Pomimo taktycznego zwycięstwa przeciwnika, armia monarchii habsburskiej odniosła niezwykle ważny sukces strategiczny: zapobiegła przełamaniu frontu, a Rosjanie wyczerpali na długi czas możliwość podjęcia kolejnej ofensywy. Jednak cena za wykazany w krwawej bitwie hart ducha i poświęcenie była ogromna – polskie straty wyniosły 2000 żołnierzy poległych, zaginionych bądź rannych.

Walki pod Kościuchnówką – zarówno te, które toczyły się podczas bitwy w lipcu 1916 r., jak i wcześniejsze, z listopada 1915 r. – zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „Kościuchnówka 4 XI 1915 i 4–6 VII 1916”.

„Oddajemy cześć bohaterom”. Hołd Legionom Polskim w 100-lecie bitwy pod Kostiuchnówką