zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu wygłosi orędzie dotyczące groźby zawetowania budżetu UE

16:33, 27.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w piątek o godz. 20.00 wygłosi telewizyjne wystąpienie dotyczące „groźby weta w sprawie budżetu Unii Europejskiej” – poinformowała wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.


Podziel się:   Więcej

Wystąpienie zostanie wyemitowane w TVP1, TVP Info oraz Polskim Radiu (programy: pierwszy, trzeci oraz PR 24). Ponadto, jak podała Godzwon, nagranie z wystąpieniem zostanie udostępnione także innym stacjom, które się o nie zwrócą.

Jako pierwsze informację o wystąpieniu Grodzkiego podało RMF FM.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.


Rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Niemiec ws. budżetu UE


Premier: Potwierdziłem kanclerz Niemiec gotowość do zawetowania nowego budżetu UE
Po rozmowie, we wpisie na Facebooku, Morawiecki poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Merkel po wideoszczycie 19 listopada UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską. – Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności – podkreśliła. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w Radzie UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.


Premierzy Polski i Węgier: Nasze stanowisko ws. budżetu UE niezmienne
Premier zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z „arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności”.


Premier: Rozporządzenie dotyczące tzw. praworządności grozi rozpadem UE

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych