zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Marszałek Senatu zlecił sporządzenie ekspertyzy dot. wyroku TK

17:54, 27.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Marszałek Senatu zwrócił się do zespołu doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa o sporządzenie ekspertyzy dot. m.in. legalności czwartkowego wyroku TK oraz prawnych możliwości utrzymania legalności aborcji z przyczyn embriopatologicznych – poinformowało we wtorek CIS.


Podziel się:   Więcej

Centrum Informacyjne Senatu przekazało w przesłanym PAP komunikacie, że Grodzki zwrócił się do Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji z prośbą o sporządzenie ekspertyzy.

Ma ona dotyczyć, jak informuje CIS, legalności wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. w sytuacji, gdy – jak podkreślono – „w orzekaniu brały udział osoby wybrane do Trybunału na już obsadzone miejsca (tzw. dublerzy) oraz brak było stanowiska sejmowej Komisji Ustawodawczej”.

Ekspertyza ma też dotyczyć oceny „prawidłowości zastosowania wzorców konstytucyjnych przy orzekaniu oraz kwestii ewentualnego wejścia w życie tego wyroku” oraz prawnych możliwości utrzymania legalności aborcji z przyczyn embriopatologicznych.

Zespół Doradców pod przewodnictwem prof. Marka Chmaja ma przygotować ekspertyzę w pełnym składzie do 3 listopada 2020 r. Jej sprawozdawcami będą prof. Anna Rakowska-Trela oraz prof. Jacek Barcik.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ma on stracić moc wraz z ogłoszeniem wyroku w Dzienniku Ustaw.

W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) mówił, że po ewentualnej publikacji wyroku trzeba pilnie „podjąć odpowiednie rozstrzygnięcia”. „Pytanie, czy trzeba ustawę (nowelizować) czy wystarczy rozporządzenie ministra (zdrowia)” – powiedział wtedy.

Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak–Kamysz proponował, by nie publikować wyroku TK z uwagi na stan wyższej konieczności, przeprowadzenie po epidemii referendum ws. przepisów dotyczących aborcji i wpisanie wyników referendum do konstytucji.

Po orzeczeniu TK w całej Polsce rozpoczęły się liczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego – manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich jest właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co uznał TK za niekonstytucyjne. Pozostałe przypadki to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo)

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych