zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Mateusz Morawiecki: Premier Olszewski walczył o prawdę

14:30, 08.02.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Dla Jana Olszewskiego najważniejsze były słowa: Polska i prawda. Jan Olszewski dobrze zasłużył się Polsce – tak w piątek premier Mateusz Morawiecki wspominał zmarłego premiera Jana Olszewskiego.


Podziel się:   Więcej

– Droga premiera Jana Olszewskiego była drogą wolnej Polski; był człowiekiem o bardzo silnym charakterze, który uosabiał kilka epok, przez które przechodziła Polska – powiedział premier Morawiecki.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Pan premier Olszewski był pierwszym premierem w czasach już Rzeczpospolitej, która odzyskała swoją wolność po w pełni wolnych wyborach. Był człowiekiem, którego droga życiowa była drogą wolnej Polski, człowiekiem o bardzo silnym charakterze, był człowiekiem, który uosabiał też kilka epok, przez które przechodziła Polska – mówił szef rządu.

– Urodził się jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej, był członkiem Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim, walczył o wolność Polski w tym strasznym czasie drugiej apokalipsy, a potem zachował się jak trzeba w PRL, kiedy bronił w procesach politycznych działaczy opozycyjnych, bronił m.in. mojego ojca – dodał Morawiecki.


„Był wyjątkowym człowiekiem”. Politycy o Janie OlszewskimDworczyk: Pogrzeb Jana Olszewskiego będzie miał charakter państwowy
 
 
 
...
 
Odszedł były premier

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej związanej z PPS

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał „List 59” – protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu – pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Ujawnienie archiwaliów SB przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza stało się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Olszewskiego w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, określanej później jako „noc teczek”. 4 czerwca rano do Sejmu trafiły koperty z tzw. listą Macierewicza, na której znajdowały się nazwiska polityków figurujących w archiwach MSW jako tajni współpracownicy komunistycznych służb specjalnych.


Prezydent: Testamentem Jana Olszewskiego bezinteresowna służba Polsce

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych