zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowej Rady Ministrów

23:40, 08.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– To będzie bardzo sprawna i dobra drużyna; w duchu wiarygodności chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi i programy – mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kandydatów na ministrów swojego nowego rządu.


Podziel się:   Więcej

To będzie bardzo sprawna i dobra drużyna; w duchu wiarygodności chcemy kontynuować wszystkie nasze zapowiedzi i programy - mówił premier Mateusz Morawiecki przedstawiając kandydatów na ministrów swojego nowego rządu, w którym powstaną resorty: nadzoru właścicielskiego, klimatu i zarządzania funduszami.

– W duchu wiarygodności będziemy w pełni realizowali to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany - zadeklarował premier. Jak ocenił nowy rząd będzie to „bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych”. – Chcemy, żeby dobry rząd, dobre rządzenie było podstawową przesłanką do wzmacniania polskiego państwa - dodał.

Premier poinformował, że w rządzie powstanie nowy resort - ministerstwo nadzoru właścicielskiego, którym pokieruje wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, nazwa resortu „zostanie jeszcze ostatecznie uzgodniona”, ale słusznie może nawiązywać do niegdysiejszego Ministerstwa Skarbu Państwa". Wyjaśnił, że „ skład tego ministerstwa wejdzie nadzór właścicielski nad większością spółek Skarbu Państwa”.

Tomasz Grodzki kandydatem KO na marszałka Senatu
 
 
 
...
 
Morawiecki zapowiedział też powstanie nowego ministerstwa - zarządzania funduszami. Kandydatką na szefową tego resortu została Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Premier poinformował, że obecne Ministerstwo Środowiska zostaje podzielone na dwie części. – Ministerstwo Środowiska - o takiej nazwie - będzie obejmowało Lasy Państwowe, niejako zasoby naturalne (...), łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska, to wszystko będzie w nowym ministerstwie środowiska i tutaj ministrem będzie Michał Woś - mówił Morawicki.

Jak dodał „cała sfera zewnętrzna dawnego ministerstwa”, związana z klimatem, czy programami związanymi z wypełnieniem wymogów np. dotyczący Odnawialnych Źródeł Energii w miksie energetycznym, czy obniżeniem emisji CO2, przypadnie Michałowi Kurtyce. W kompetencjach nowego ministerstwa znajdzie się również program Czyste Powietrze, program Mój Prąd, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz gospodarka odpadami.

Morawiecki zaznaczył, że istotna zmiana czeka Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak wskazał, szefem resortu nadal będzie Jacek Czaputowicz, ale tzw. pion europejski zostanie wydzielony i przeniesiony do KPRM. Kierować nim ma dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.Rzecznik rządu: Premier zaprezentuje strukturę i skład nowego rządu
Skład proponowanego nowego rządu:

Ministerstwo Cyfryzacji
Marek Zagórski

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Dariusz Piontkowski

Ministerstwo Finansów
Tadeusz Kościński

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Infrastruktury
Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Klimatu
Michał Kurtyka

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
wicepremierPiotr Gliński

Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego
Jacek Sasin

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
wicepremier Jarosław Gowin
Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Marlena Maląg

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo Rozwoju – w resorcie znajdą się też działy budownictwo i turystyka
Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Sportu
bez kandydata

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Mariusz Kamiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Jacek Czaputowicz

Ministerstwo Sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Środowiska
Michał Woś

Ministerstwo Zarządzania Funduszami
Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Ministerstwo Zdrowia
Łukasz Szumowski

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Michał Dworczyk

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jedynym resortem, którego kandydata na szefa na razie nie przedstawi jest ministerstwo sportu. Tłumaczył to względami osobistymi ewentualnego kandydata.

Antoni Macierewicz i Barbara Borys-Damięcka wyznaczeni na marszałków seniorów

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych