zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mateusz Morawiecki: Tworzenie jednego państwa europejskiego jest niebezpieczną utopią

17:45, 03.12.2021;   autor: ansa;   źródło: IAR

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tworzenie jednego państwa europejskiego jest niebezpieczną utopią. Stwierdził, że nie można konstruować takiego systemu wyłącznie na postawie narzędzi prawniczych i poszerzenia kompetencji poszczególnych instytucji.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu uczestniczył w konferencji poświęconej przyszłości Unii Europejskiej, która odbywała się w Warszawie z inicjatywy polskiej delegacji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że Polska występuje z bardzo konkretną propozycją ponownego przyjrzenia się architekturze prawnej Unii Europejskiej. Wskazał, że analiza ta powinna nastąpić z trzech punktów widzenia: kulturowo-tożsamościowego, gospodarczego i polityczno-państwowego.

Mateusz Morawiecki mówił, że strefa euro nie jest optymalnym obszarem walutowym. Stwierdził, że obecnie mamy do czynienia z kolizją woli politycznej pewnych elit z twardą rzeczywistością gospodarczą, co może stanowić coraz większą przeszkodę w dalszej integracji strefy euro i Unii Europejskiej.

Jego zdaniem pogłębiona integracja idąca w kierunku integracji instytucjonalnej, walutowej, finansowej i gospodarczo-inwestycyjnej, która ma się odbywać się tylko na zasadzie teoretycznych założeń, a jednocześnie idzie w poprzek gospodarczym procesom, jest drogą donikąd. Dodał, że konsekwencją takiej integracji będzie poważny kryzys gospodarczy.

Uczestnicy konferencji rozmawiali na temat przyszłości Europy i reformy Unii Europejskiej. W dyskusji brało udział kilkunastu ekspertów z Polski i z zagranicy. Wśród nich m.in. były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, europosłowie Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski i poseł do Kongresu Deputowanych Hiszpanii profesor Francisco Jose Contreras.


„Instytucje UE powinny wrócić do czasów, kiedy panami traktatów były państwa członkowskie”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych