zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Merkel i Morawiecki odwiedzą Auschwitz. Oddadzą hołd ofiarom

08:45, 06.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki odwiedzą w piątek były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, oddadzą hołd ofiarom.


Podziel się:   Więcej

Niemiecka kanclerz i premier RP przyjadą do Miejsca Pamięci na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która odchodzi 10-lecie działalności. Uroczystość jubileuszowa rozpocznie się w piątek w południe w historycznym budynku tzw. centralnej sauny, gdzie podczas istnienia obozu Niemcy rejestrowali więźniów.

– Będzie to pierwsza wizyta kanclerz Merkel oraz trzecia w historii wizyta urzędującego niemieckiego kanclerza w obozie Auschwitz – zwrócił uwagę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jak dodał, podczas uroczystości przemawiać będą zarówno Morawiecki jak i Merkel. – Uroczystość będzie okazją, aby szefowie obu rządów przypomnieli światu o zbrodniach popełnionych w Auschwitz i innych obozach przez nazistowskie Niemcy, o milionach ich ofiar, o tym jak ważne jest to, byśmy o nich pamiętali, a także byśmy odważnie głosili prawdę o tych czasach i sprzeciwiali się próbom zakłamywania historii – oświadczył Jabłoński.


Mateusz Morawiecki i Angela Merkel odwiedzą Auschwitz
 
 
 
...
 
Wieńce przed Ścianą Straceń

Merkel i Morawiecki przed uroczystością zwiedzą były niemiecki obóz Auschwitz I i oddadzą tam hołd pomordowanym składając wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. Niemcy rozstrzelali w tym miejscu wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Na teren byłego obozu Auschwitz I wejdą przez historyczną główną bramę zwieńczoną napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedzą muzealną ekspozycję. Ukazuje ona m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości – Polaków, Żydów, Romów i jeńców sowieckich, a także opisuje masową zagładę Żydów.


Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana
Znicze przy Pomniku Ofiar

Po uroczystości, w piątkowe popołudnie, przywódcy złożą znicze przy Pomniku Ofiar między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów.

Zobaczą tam m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych, z których większość skierowali na śmierć.Premier: mord w Auschwitz na zawsze pozostawił piętno na losach świata
Miejsce zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W 1979 r. to miejsce pamięci zostało wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,15 mln osób, w tym ok. 405 tys. Polaków i 76 tys. Niemców.

Angela Merkel jest trzecim kanclerzem Niemiec, który odwiedzi były obóz Auschwitz. Wcześniej byli tu Helmut Schmidt i – dwukrotnie – Helmut Kohl.


Kuchciński: Auschwitz jest symbolem bestialstwa, zdeptania wartości bliskich człowiekowi

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych