zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Merkel przedstawiła w PE swoją wizję działania UE w najbliższym czasie

16:17, 08.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Ochrona klimatu, wartości, przywództwo na arenie międzynarodowej i solidarność w obliczu kryzysu, to priorytety niemieckiej prezydencji w Radzie UE, które w Parlamencie Europejskim w Brukseli przedstawiła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.


Podziel się:   Więcej

Niemieckie przewodnictwo, przypadające na czas największego kryzysu, z jakim mierzy się Unia Europejska od lat, zaczęło się 1 lipca i potrwa pół roku. Merkel, która przyjechała do PE do Brukseli z pierwszą podróżą zagraniczną od wybuchu pandemii, wyłożyła eurodeputowanym swoją wizję Europy, apelując do nich o pomoc w docieraniu do obywateli.

– Spotkania z ludźmi, spotkania twarzą w twarz są czymś, czego tak, jak i państwu, bardzo mi brakowało - powiedziała kanclerz, zdejmując maseczkę ochronną na czas swojego wystąpienia. Część eurodeputowanych uczestniczy w posiedzeniach zdalnie, ale w środę po południu w sali plenarnej zgromadziło się sporo - jak na standardy ostatnich miesięcy - osób.

Wśród priorytetów Berlina są prawa podstawowe, jedność, zmiany klimatyczne, cyfryzacja, a także odpowiedzialność Europy za losy świata. – Europa musi stać się bardziej zielona, cyfrowa i bardziej konkurencyjna. Europa ma na scenie międzynarodowej pilnować porządku i praworządności. Taka jest moja wizja - mówiła Merkel.

Jak zaznaczyła, jej wizyta odbywa się w szczególnym kontekście, w którym UE musiała stawić czoła największemu kryzysowi współczesnego świata. Zwracała uwagę, że bardzo mocno dotknął on Europę - tysiące ludzi straciło pracę, a wiele osób obawia się o swoją sytuację ekonomiczną.

Przyszłość UE tematem rozmów premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel
Merkel nie wymieniała żadnego państwa z nazwy, ale w jej przemówieniu pobrzmiewała krytyka postępowania niektórych rządów. Jak zaznaczyła, pandemia nie może być pretekstem do zawieszenia demokracji. Przyznała w tym kontekście, że dla niej, jako osoby, która spędziła 35 lat swojego życia w kraju, który nie był wolny, czasowe ograniczenie praw obywatelskich, by przerwać łańcuchy zakażeń, przyszło bardzo ciężko.

– Prawa podstawowe, nietykalność jednostki ludzkiej, swoboda co do przekonań politycznych, ochrona przed dyskryminacją, równość płci nie tylko na papierze, ale w rzeczywistości, to jest fundament, na którym spoczywa Europa. To prawa, które obowiązują wszystkich – zaznaczyła.

Jak zauważyła, UE ma silne instytucje – Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości, Parlament Europejski – które stoją na straży wartości. – Prawa podstawowe są fundamentem naszej prezydencji – zadeklarowała Merkel.

Kanclerz podkreśliła, że Europa wyjdzie z obecnego kryzysu wzmocniona, tylko jeśli mimo różnic państwa członkowskie będą poszukiwać wspólnych rozwiązań, a ludzie będą mieli zrozumienie dla perspektywy innych. – Europa stanie się silniejsza po tym kryzysie, mocniejsza niż kiedykolwiek, jeśli wspólnie ją wzmocnimy – oświadczyła.

– Nikt sam nie wydostanie się z tego kryzysu. Może on nas dotknąć wszystkich. Solidarność Europejska to nie jest gest humanitarny, ale inwestycja. Jedność europejska to nie jest tylko nakaz polityków, tylko coś, co się nam opłaca – dodała.

Morawiecki: UE i USA są filarem pokoju i demokracji
Jak tłumaczyła, jest to też lejtmotyw niemieckiej prezydencji, która chce Europy silniejszej poprzez wspólne działanie. Apelowała w tym kontekście, by deputowani, którzy reprezentują ponad 400 mln ludzi z 27 krajów, pomogli Europejczykom lepiej zrozumieć się wzajemnie.

Szefowa niemieckiego rządu mówiła też o funduszu obudowy, zaznaczając, że jej kraj zgodził się na to, by składał się on z 500 mld euro grantów w imię solidarności europejskiej. Wyraziła w tym kontekście nadzieję, że porozumienie w tej sprawie uda się znaleźć jeszcze w lecie.

Przekonywała, że trzeba pokazać, że powrót do nacjonalizmów oznacza nie więcej, ale mniej kontroli, dlatego ważne jest, żeby regiony, które zostały szczególnie dotknięte przez kryzys, otrzymały wsparcie i solidarność. – Jestem pewna, że każdy jest gotowy do gestu solidarności w czasach tego kryzysu. Niemcy na pewno są – zadeklarowała.

Merkel zwróciła też uwagę, że w ostatnich tygodniach i miesiącach uwidocznione zostało, jak Europa jest zależna od krajów trzecich. Dlatego – jej zdaniem – ważne jest, żeby UE stała się suwerenna jeśli chodzi o kwestie cyfrowe.

Dodała przy tym, że trzeba chronić demokracje europejskie przed kampaniami dezinformacyjnymi, czy cyberatakami. – Mamy dziś do czynienia z kłamstwami i dezinformacją. W ten sposób nie można walczyć z pandemią. Tak samo nie można tego robić za pomocą nienawiści i podżegania do niej. W demokracji potrzebujemy prawdy i przejrzystości – powiedziała.

Innym z priorytetów, na który zwracała uwagę niemiecka polityk, była kwestia walki z globalnym ociepleniem. – Ważne jest dla mnie, aby cel neutralności klimatycznej do 2050 r. został zapisany, zakotwiczony. Z tego powodu cieszę się, że KE chce, żeby emisje do 2030 r. zostały ograniczone od 50 do 55 proc. – oświadczyła.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych