zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Uroczystości skromne i symboliczne

07:04, 10.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Złożenie wieńców przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów jego rządu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej będzie elementem obchodów 10. rocznicy tej tragedii.


Podziel się:   Więcej

Głównym miejscem obchodów będzie plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

O godz. 8.41 prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złoży wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.

Obchody rządowe rozpoczną się o godz. 9.00 od złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także ofiar katastrofy smoleńskiej.

Następnie szef rządu w podobny sposób odda hołd ofiarom katastrofy spoczywającym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a także na innych stołecznych nekropoliach.

Także poszczególni ministrowie będą w ciągu dnia składać kwiaty i zapalać znicze w miejscach upamiętniających ofiary.

Skromne uroczystości odbędą się też w gmachach ministerstw, w których umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy.


10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Złożenie wieńców pod pomnikami elementem obchodów
Z związku z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii obchody odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.

Szef KPRM poinformował też, że w związku z tym, że rocznica katastrofy przypada w Wielki Piątek, to nie będzie mszy świętej o godz. 8.00. która jest odprawiana 10. dnia każdego miesiąca.


Dworczyk: Wkrótce plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Obchody będą skromne, ale godne
Rządowy tupolew rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu było 96 osób, w tym przedstawiciele władz państwowych. Wszyscy zginęli.

Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Polska delegacja leciała na uroczystości rocznicowe do Katynia.


Dworczyk: Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych