zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Minister Dera o ataku na Adamowicza: To wydarzenie bez precedensu

08:42, 14.01.2019;   autor: akune;   źródło: „Kwadrans polityczny” TVP1

– Atak na prezydenta Gdańska jest wydarzenie tragicznym, bez precedensu. Były zdarzenia takich szaleńców, ale nie wobec osób pełniących funkcje publiczne. To moment spektakularny. To tragiczny atak na prezydenta Gdańska. Trudno go komentować. Prezydent Gdańska żyje, jego stan jest tragiczny – powiedział w poniedziałek w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oby nie dochodziło nigdy w przyszłości do takich wydarzeń – dodał.


Podziel się:   Więcej

W niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany ostrym narzędziem. Atak przeprowadził mężczyzna, który podczas odliczania do „Światełka do nieba” około godz. 20.00 wtargnął na scenę. Prezydent został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację.

W nocy z niedzieli na poniedziałek doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformował – po pięciogodzinnej operacji Adamowicza – że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie.

– Budujące jest środowisko polityczne. Wyrazy szacunku i współczucia, padły dobre słowa. Nie ważne co było, ważne co będzie. Najważniejsze, aby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości – powiedział gość programu.


Atak na prezydenta Gdańska podczas WOŚP. Adamowicz był reanimowany
Atak na prezydenta Gdańska podczas WOŚP. Adamowicz był reanimowany
 
 
 
...
 
„Nie ma ochrony, która gwarantuje bezpieczeństwo w 100 procentach”

– Nigdy nie ma takiej ochrony, która gwarantuje bezpieczeństwo w 100 procentach – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” minister Andrzej Dera.

Jak podkreślił, na pewno przetoczy się debata na temat bezpieczeństwa imprez masowych.

Prezydencki minister życzy prezydentowi Gdańska szybkiego podrostu do zdrowia. – Oby Paweł Adamowicz jak najszybciej wrócił do zdrowia, tego mu życzymy – dodał.

„Prezydent Duda był bezpośrednio informowany”

– Informacje prezydenta Andrzeja Dudy o stanie zdrowia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pochodzą bezpośrednio ze szpitala klinicznego w Gdańsku – powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera poinformował w poniedziałek rano, że od momentu ataku prezydent Duda „był bezpośrednio informowany” o stanie prezydenta Adamowicza. – Nie jestem w stanie powiedzieć, skąd prezydent miał te informacje, ale mogę na pewno powiedzieć, że miał je bezpośrednio ze szpitala klinicznego w Gdańsku – powiedział. Jak dodał, prezydent Duda ma w tej sprawie „swój kanał informacji”.

Dopytywany, czy niedzielny atak mógł być sprowokowany aktualnym sporem politycznym w Polsce, Dera odparł, że permanentny spór jest prowadzony w każdej demokracji. – Kluczowe jest pytanie, jakich narzędzi używamy w tym sporze. Czy dyskutując, spierając się, nie przekraczamy tej cienkiej linii, gdzie wchodzimy w tzw. język nienawiści i ataki personalne - coś, co nie powinno mieć miejsca – zaznaczył Dera. Jak mówił, politycy powinni pilnować, by w prowadzonych dyskusjach „umieć zachować poziom (...) a nie koniecznie używać metod, które - niestety - docierają do tych najsłabszych jednostek”.

W trakcie rozmowy prowadzący przytoczył słowa, jakie ze sceny wypowiedział mężczyzna, który zaatakował Adamowicza: „PO mnie torturowała, dlatego Adamowicz zginął”. Dera przypomniał, że mężczyzna ten był w przeszłości skazywany m.in. za napady na banki. – Jeśli on kojarzy więzienie z tym, że ktoś rządzi, no to widać ewidentnie, że to jest człowiek zaburzony. Tych faktów nie można łączyć; przede wszystkim został skazany za to, że naruszył prawo – podkreślił Dera.Karczewski: Módlmy się razem o zdrowie dla prezydenta Adamowicza

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
18-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych