zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Minister sportu odpowiadał na pytania posłów

21:40, 08.12.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Wystąpiłem o dodatkowe środki w wysokości 30 mln złotych na program renowacji „Orlików” w 2022 roku - potwierdził podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji szef resortu sportu Kamil Bortniczuk.


Podziel się:   Więcej

- A dodatkowa kwota 50 mln będzie przeznaczona na pilotażowy program budowy hal łukowych - dodał.

Bortniczuk spotkał się z parlamentarzystami Sejmowej Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki w ostatnich dniach już po raz drugi. W ubiegłym tygodniu pierwsze spotkanie zostało skrócone, gdyż posłowie musieli się udać na posiedzenie plenarne. Dlatego seria pytań została przeniesiona na następne posiedzenie.

W środę czas już nikogo nie gonił, rozmawiano przez ponad dwie godziny, minister odpowiadał na dziesiątki pytań, na niektóre z nich odpowiedzi będą udzielone pisemnie.

Podczas spotkania Bortniczuk potwierdził, że wystąpił do resortu finansów o zwiększenie na rok 2022 budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki do ponad dwóch miliardów złotych. Dodatkowe środki mają być w większości przeznaczone na dofinansowanie przygotowań do igrzysk europejskich w Małopolsce w 2023 roku.

Sejmowa komisja za ustawą o rolniczym handlu detalicznym z poprawkami
- Konieczność zwiększenie budżetu związana jest m.in. z przygotowaniami do igrzysk europejskich w 2023 roku. Finiszujemy z pracami nad programem dedykowanym tej imprezie. Muszę przyznać, że w ostatnich dwóch latach mało zrobiono w tej sprawie, teraz prace przyspieszają. Mam nadzieję, że jeszcze w grudniu podpiszemy z Krakowem Host City Contract, konieczny do intensyfikacji przygotowań - zaznaczył.

Poproszony o ocenę sytuacji w resorcie związanej z zarzutami, jakie są kierowane pod adresem wiceministra Łukasza Mejzy, stwierdził, że „oceniać może wyłącznie jego pracę wykonywaną w resorcie i nie ma do niej zastrzeżeń”. Dodał także, że „jest dobrej myśli, ale ewentualnych decyzji politycznych w tej sprawie nie podejmuje i nie może ich komentować”.

Bortniczuk zapewnił, że stara się o uzyskanie z budżetu dodatkowych środków, które zostaną przeznaczone na igrzyska europejskie, po to, aby obecnie realizowane programy nie były w żaden sposób ograniczane.

Projekt nowelizacji o utworzeniu funduszu kompensacyjnego - do dalszych prac
Minister potwierdził, że zawsze był zwolennikiem oddzielenia sportu od resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Uważa, że wynegocjowany przez poprzedniego szefa resortu Piotra Glińskiego budżet na 2022 wynoszący 1,7 mld jest rekordowy, ale w ostatnim okresie pojawiły się większe potrzeby.

- Pilotażowo chcemy rozpocząć program aktywna wieś, na start przeznaczymy na to 5 mln złotych. Aktywizacja obszarów wiejskich jest konieczna. Tam będziemy także realizowali budowę hal łukowych. Mają one powstawać w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, tam, gdzie szkoły nie mają własnych sal gimnastycznych - wyjaśnił.

Jak wynika z przeprowadzonych kalkulacji, przy 70-procentowym udziale resortu w takiej inwestycji, za 50 mln można wybudować około 25-30 obiektów. Będą one pozostawały w gestii władz samorządowych, warunkiem ich prawidłowej działalności będzie dostępność i czas otwarcia.

- Mamy sygnały, że zdarzają się sytuacje, gdy szkolne sale gimnastyczne są zamykane po zakończeniu lekcji. W tym przypadku te obiekty mają być otwarte do wieczora, bez ograniczeń czasowych - zaznaczył.

Prezydent podpisał ustawę Prawo energetyczne
Zapytany o projekt budowy Centralnego Ośrodka Sportu w Dusznikach wyjaśnił, że jest on w trakcie realizacji. Na obecnym etapie trwa wykup ziemi pod budowę obiektów. Natomiast z planowanego projektu COS Podkarpacki, resort zdecydował się wycofać.

W pytaniach pojawił się także temat zadłużonego toru kolarskiego w Pruszkowie. Posłowie przypomnieli, że minister Gliński swego czasu zadeklarował, że jest gotowy podjąć działania mające na celu wykupienie obiektu od Polskiego Związku Kolarskiego i przekazanie go w zarząd Centralnemu Ośrodkowi Sportu.

Bortniczuk przyznał, że jest otwarty na deklarację złożoną przez swojego poprzednika. Jednak - jak przypomniał jeden z posłów - warunkiem takiego rozwiązania było przeprowadzenie przez PZKol. audytu. Pomimo obietnic kolarska centrala przez lata tego nie wykonała.

- Spotkałem się z nowym prezesem związku, mam jego zapewnienie, że audyt zostanie przeprowadzony. Liczę na to, że teraz współpraca resortu i nowych władz PZKol. będzie lepsza niż w latach ubiegłych - wyjaśnił.

Bortniczuk na zakończenie powiedział, że sport był i jest jego pasją, dlatego ma nadzieję, że jego praca w resorcie będzie przynosiła pozytywne efekty.

Polska 2050, Kukiz15, Polskie Sprawy - za projektem o funduszu kompensacyjnym, Konfederacja - przeciw

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych