19:17, 22.10.2020; autor: akune; źródło: IAR, PAP, Twitter
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Za głosowało 423 posłów, 11 było przeciwnych, wstrzymało się 9 osób.
Minister Adam Niedzielski dodał, że podczas prac w komisji zarówno posłowie większości sejmowej, jak i opozycji mieli realny wkład w przyjęte rozwiązania.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami marszałka Tomasza Grodzkiego, izba zajmie się nią w poniedziałek – 26 października. Posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 16.00.
Ustawa zakłada między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 oraz wprowadza klauzulę „dobrego Samarytanina” – brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem.
Sejm uchwalił przepisy mające usprawnić walkę z COVID-19
„Dziękuje posłom za zgodne głosowanie, a szczególnie za bardzo rzetelne i konstruktywne podejście podczas wielogodzinnej pracy w komisji zdrowia. Za – 423 posłów, 11 – przeciw, 9 –- wstrzymało się od głosu” – napisał w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
„Dziękuje posłom za zgodne głosowanie a szczególnie za bardzo rzetelne i konstruktywne podejście podczas wielogodzinnej pracy w komisji zdrowia” – napisał na swoim Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Podczas wcześniejszych prac w sejmowej komisji zdrowia jednocześnie procedowano cztery poselskie projekty związane z walką z koronawirusem – autorstwa Lewicy, KO, PiS i PSL. Ostatecznie zdecydowana większość przepisów uchwalonej nowelizacji jest zbieżna z projektem Prawa i Sprawiedliwości. W ustawie znalazły się również niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach Lewicy i KO.
Obrady komisji zdrowia trwały ponad 11 godzin i skończyły się w nocy ze środy na czwartek. Do projektu zgłoszono 53 wnioski mniejszości - poprawki opozycji, które nie zyskały akceptacji komisji. Podczas czwartkowego głosowania żaden z wniosków nie uzyskał poparcia posłów, podobnie jak 23 poprawki zgłoszone w trakcie drugiego czytania.
11 godzin obrad. Komisja zdrowia zakończyła prace nad projektem ws. walki z epidemią